13/11/2021
Black Mamba 18 9 15 15 - 57 -
Capital Con-Trolls 10 14 11 10 - 45 -

Black Mamba τόσο όσο χρειάστηκε!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena το Black Mamba επικράτησε των Capital Con – Trolls στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Master League. Η ομάδα του coach Μπασδάνη ήταν ανώτερη στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης και, χωρίς να ανεβάσει μεγάλες ταχύτητες, έφτασε στην 4η νίκη με 57-45. Πάλεψε η Capital, με τους Πάρη Καλπούζο και Δημήτρη Κωστούλα να μετρούν από 16 πόντους έκαστος, αλλά προβληματίστηκε απέναντι στη ζώνη και μοιραία γνώρισε την 2η ήττα.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με 4-8 χάρη στον εκπληκτικό Πάρη Καλπούζο. Στη συνέχεια, ωστόσο, το Black Mamba βρήκε τα πατήματά του και με ένα εντυπωσιακό 14-2 επιμέρους σερί μπήκε για τα καλά σε θέση οδηγού. Ο Θοδωρής Μπολοτάκης έκανε τη διαφορά σε αυτό το χρονικό σημείο, σημειώνοντας 8 πόντους με τρομερά ποσοστά, ενώ οι Αλέξανδρος Λουκόπουλος και Θοδωρής Μουσούλης είχαν από 5 πόντους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου : 18-10.

Δια χειρός Πάρη Καλπούζου (5π.) και Δημήτρη Κωστούλα (5π.) οι Capital κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς (18-18), αφού στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου οι μετέπειτα νικητές δεν βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, ήταν αρκετά ισορροπημένο. Το Black Mamba στόχευσε στο low post παιχνίδι του Βασίλη Δέδε (5π.) και διατήρησε το προβάδισμα οδεύοντας προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου : 27-24.

Ελαφρώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι μετά την ανάπαυλα. Η ομάδα του coach Μπασδάνη βρήκε εκ νέου στήριγμα στον Τάσο Καριώτη (5π.), αλλά και στα δύο μεγάλα μακρινά σουτ του Αλέξανδρου Λουκόπουλου (6π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Capital κατάφεραν να μείνουν σε απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους, χάρη στους Πάρη Καλπούζο (4π.), Δημήτρη Κωστούλα (6π.) και Παναγιώτη Αθανάσαινα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου : 42-35.

Η ζώνη του coach Μπασδάνη προβλημάτισε τους Capital στα τελευταία αγωνιστικά λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι, παρά τους 4 πόντους του Αθανάσαινα, ήταν άστοχοι από μακριά (0/11 τρίποντα) και δεν μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι όπως στην υπόλοιπη αναμέτρηση. Το Black Mamba διαχειρίστηκε υποδειγματικά την κατάσταση, σκόραρε με Λουκόπουλο, Δέδε και Μπολοτάκη και σφράγισε την 4η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Master.

Το Black Mamba είχε 17/51 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 8/20 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 7 λάθη και 3 μπλοκ.  Οι Capital Con – Trolls είχαν 20/53 δίποντα, 0/11 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Άκης Θεοδοσίου με 4 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κωστούλας με 16 πόντους και double-double. Πιο συγκεκριμένα, είχε 7/17 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Black Mamba (Μπασδάνης) :  Θεοδοσίου 4 (15 ριμπ., 5 ασί.), Λουκόπουλος 18 (4 τρίπ.), Δανίκογλου, Καριώτης 5 (12 ριμπ.), Μπολοτάκης 17 (8 ριμπ., 4 κλεψ.), Μουσούλης 6 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Μαρίτσας, Δέδες 7 (11 ριμπ.).

Capital Con – Trolls (Μαρζάβας) :  Μαρζάβας Τ. (6 ριμπ.), Καλπούζος 16 (5 ριμπ., 3 κλεψ.), Θεοδώρου, Αθανάσαινας 6 (8 ριμπ.), Ξανθάκης 3, Νίκας 2 (7 ριμπ.), Κατσάτσος 2.

Τι μας άρεσε : Ο ρυθμός του αγώνα.