13/10/2024
Grovers 15 10 18 10 - 53 -
Black Mapa 15 13 20 22 - 70 -

Black Mapa για μεγάλα πράγματα!

Εντυπωσιακός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να πηγαίνουν σε πολύ γρήγορες επιθέσεις και το σκορ να μένει στην απόλυτη ισορροπία(15-15). Ο αέρινος Βασίλης Μανσόλας με 6 πόντους ήταν το πρώτο βιολί για τους Grovers, ενώ το Mapa οδηγούσαν Κεχαγιάς με 5 και Γαλανόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα.

Ισορροπημένο και το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το Mapa να είναι ελαφρώς καλύτερο και με ηγέτη τον Βαγγέλη Γιανναράκη με 7 πόντους, πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ του 25 – 28. Ο Χατζηιωάννου πολυτιμότερος για τους γηπεδούχους με 4 πόντους, με τον Μητρούλια να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Το πρώτο πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο ανήκε ολοκληρωτικά στο Black Mapa. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο το transition, πρώτο σκόρερ τον Γιανναράκη με 4 πόντους και τρίποντο του Κρητικού, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 12. Σε εκείνο το σημείο οι Grovers έβγαλαν αντίδραση και με τον Χατζηιωάννου να ξεκινάει την αντεπίθεση και συνεχόμενα τρίποντα από Πιτσινέλη(2)- Σερετάκο μείωσαν ακόμα και στο καλάθι. Στο κακό διάστημα των φιλοξενούμενων ο Γεωργακόπουλος πέτυχε δύο τρίποντα, διαμορφώνοντας το 43 – 48.

Φωτιά και λάβρα το Mapa στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης. Με τον Κουντούρη να μοιράζει όπως θέλει σκοράροντας και 9 πόντους και τον Γιανναράκη να συνεχίζει το βιολί του με 9 ακόμα, οι φιλοξενούμενοι χάιδεψαν το γκάζι και έφτασαν άνετα στο τελικό 53 – 70. Ο Θεοδωρόπουλος με 4 πόντους πάλεψε στο κακό διάστημα των Grovers.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Γιανναράκης με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάββας Χατζηιωάννου με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Grovers(Μανσόλας): Θεοδωρόπουλος 7(9ρ.), Μανσόλας 11, Μητρούλιας 5, Μπακόπουλος, Πιτσινέλης 11, Σερετάκος 5, Τασιόπουλος 2, Τσέλιος, Χατζηιωάννου 12.

Black Mapa(Γιανναράκης): Γαλανόπουλος 6, Ε.Γιανναράκης 22(10ρ.), Ν. Γιανναράκης 2,Κάπουας, Καλογερόπουλος 6, Κεχαγιάς 12, Κούβαρης 4, Κουντούρης 11(8 ασίστ), Κρητικός 3(10ρ.), Παπαναστασόπουλός 4.