25/03/2023
Blastiakos 23 19 31 33 - 106 -
Optimus Priamus 15 19 15 16 - 65 -

Blastiakos να τον πιεις στο ποτήρι!

Καταιγιστικός για ακόμα ένα ματς ήταν ο Blastiakos που πανηγύρισε μια ακόμα νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στους Optimus Priamus με 106-65. Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας έβγαλαν πολύ ενέργεια, είχαν καλές συνεργασίες εντός παρκέ και για 12ο σερί παιχνίδι παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα, φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 20-3. Από την άλλη, οι Optimus Priamus δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι δεν γλίτωσαν την 14η ήττα τους στη σεζόν (10-14).

Πιο αναλυτικά, οι γηπεδούχοι στις αρχές του ματς βρέθηκαν να προηγούνται 12-6. Μόκκας, Θεοδωρομανωλάκης και Λόλας έδωσαν λύσεις επιθετικά και κράτησαν την ομάδα τους σε μία απόσταση 8 πόντων με το σκορ στο 19-11. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Φουντουλάκη, ο οποίος ήταν ο μόνος που έβγαζε αντίδραση και το 23-15 ήταν το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με το καλάθι του Τροχαλιά ο Blastiakos πήγε στο +10 (28-18), ενώ στις φορές που προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν, έβρισκε τον τρόπο να κρατάει μία απόσταση «ασφαλείας». Ο Δημητριάδης έφερε τους Optimus Priamus μία «ανάσα» από την ισοφάριση (35-33), αλλά αυτή δεν ήρθε ποτέ καθώς με τις προσπάθειες των Αβαγκιάν και Λόλα το σκορ πήγε στο 39-33. Ο Blastiakos έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 8 πόντων, με το σκορ στο 42-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν απλά άπιαστοι. Με ένα σερί 10-2 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου, διαμόρφωσαν το 52-36 και πλέον έδειχναν να παίζουν πιο απελευθερωμένα. Με σερί τρίποντα του Θεοδωρομανωλάκη το σκορ στα μέσα της περιόδου έφτασε στο 64-45, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να περιορίσουν την επιθετική λειτουργία του Blastiakou. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ έγραφε 73-49, με τον Blastiako να έχει θέσει τις βάσεις για τη νίκη.

Πολλοί θα έλεγαν πως ο Blastiakos θα επέλεγε στο τέταρτο δεκάλεπτο να ρίξει τον ρυθμό του, αλλά αυτό φαίνεται πως δεν πέρασε από το μυαλό των ίδιων των παικτών. Τροχαλιάς και Μόκκας έβγαζαν ενέργεια λες και είχε ξεκινήσει μόλις το ματς και η διαφορά δεν άργησε να φτάσει στο +36 (99-63). Ο Μόκκας με την βολή του έφτασε την ομάδα του στους 100 πόντους (100-65), ενώ έπειτα από την τελευταία κόρνα του παιχνιδιού ο φωτεινός πίνακας έγραφε 106-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Λόλας με 17 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 10 ριμπάουντ συνολικά. Από τους ηττημένους εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Πιέρρος Παπαδάκος με 20 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 ριμπάουντ.

Ο Blastiakos είχε 30/55 δίποντα, 12/38 τρίποντα, 10/16 βολές, 58 ριμπάουντ, αλλά και 24 ασίστ, 9 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι Optimus Priamus ολοκλήρωσαν με 22/54 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 9/20 βολές, 34 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Blastiakos (Τροχαλιάς): Αβαγκιάν 6(5ρ.), Θεοδωρομανωλάκης 25(8ρ.), Κατοίκος 2(2ρ.), Λόλας 17(10ρ.), Μόκκας 26(5ρ.), Προβής 4(9ρ.), Σωτηρίου 14(8ρ.), Τροχαλιάς 12(11ρ.)

Optimus Priamus (Δημητρίου): Δελβενακιώτης 19(9ρ.), Δημητρίου 4(4ρ.), Πάγκαλος 8(11ρ.), Παπαδάκος 20(6ρ.), Σκουτέρης 4(3ρ.), Φουντουλάκης 10(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι 24 ασίστ του Blastiakou και η τρομερή ενέργεια που έβγαλαν οι παίκτες του.