01/04/2023
Fast Break 12 20 17 14 - 63 -
Blastiakos 21 33 32 28 - 114 -

Blastiakos : Συνελήφθη να «τρέχει» με 114χλμ !

Το μεσημέρι του Σαββάτου ο Blastiakos επικράτησε των Fast Break με το εκκωφαντικό 63-114 φτάνοντας τις 21 νίκες στον πρώτο όμιλο της Development League και παραμένοντας στην κορυφή σε συγκατοίκηση με τους Draft Fathers. Η ομάδα του Γεροντάκη, μάλιστα,  φλέρταρε με την είσοδό της στο Hall Fame της διοργάνωσης με τις καλύτερες επιθέσεις. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Από τα πρώτα λεπτά ο Blastiakos έδειξε πως αυτός είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, χτίζοντας διαφορά από νωρίς, χάρη στους Λόλα (6π.), Τροχαλιά (5π.), Μόκκα (5π.), Παντελάκη (3π.) και Θεοδωρομανωλάκη (2π.). Δύσκολα από νωρίς τα πράγματα για την μόλις μια πεντάδα των γηπεδούχων, που βασίστηκαν στους Μπουλαξή (4π.), Τσάφο (4π.), Ηλιάδη (2π.) και Γκιουλιστάνη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-21.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ήταν κάτι παραπάνω από καταιγιστικοί, σκοράροντας 33 πόντους! Παντελάκης (9π.), Μόκκας (9π.) και Θεοδωρομανωλάκης (6π.) αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος επιθετικά, ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Μπουλαξής (14π.) ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα. Σκορ ημιχρόνου, 32-54.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Ο Blastiakos συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Θεοδωρομανωλάκη (6π.), Σωτηρίου (6π.), Μόκκα (6π.), Αβαγκιάν (6π.), Γεροντάκη (5π.) και Παντελάκη (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Fast Break προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, βρίσκοντας λύσεις από τους Μπουλαξή (5π.), Γκιουλιστάνη (4π.), Ηλιάδη (4π.), Τζιτζικαλάκη (2π.) και Τσάφο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-86.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Blastiakos έφτασε εύκολα στους 114 πόντους, με την τριπλέτα των Θεοδωρομανωλάκη (8π.), Γεροντάκη (7π.) και Μόκκα (5π.) να ξεχωρίζει. Οι Fast Break απάντησαν με Γκιουλιστάνη (6π.), Μπουλαξή (6π.) και Ηλιάδη (2π.) και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 63-114.

Στο τέλος του αγώνα, οι Fast Break είχαν 20/52 δίποντα, 6/18 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Στον αντίποδα, ο Blastiakos είχε 31/55 δίποντα, 15/43 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψε 65 ριμπάουντ, μοίρασε 32 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παντελάκης με 17 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπουλαξής με 29 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 6/12 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Fast Break (Μπουλαξής): Γκιουλιστάνης 14, Ηλιάδης 10, Μπουλαξής 29 (6), Τζιτζικαλάκης 2, Τσάφος 8.

Blastiakos (Παντελάκης): Αβαγκιάν 12, Γεροντάκης 13 (1), Θεοδωρομανωλάκης 22 (6), Λόλας 6, Μόκκας 25 (4), Παντελάκης 17 (3), Σωτηρίου 12 (1), Τροχαλιάς 7.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των νικητών και το επιθετικό κρεσέντο του Μπουλαξή από πλευράς ηττημένων.