08/04/2024
Komodo Dragons 21 8 19 8 - 56 -
Blastiakos 22 31 13 14 - 80 -

Blastiakos για πρωτάθλημα!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Μαζαράκη οι Komodo Dragons υποδέχθηκαν τον Blastiako, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 56-80 και να κάνουν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο Final Four.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο και γρήγορο μπάσκετ και να βρίσκουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Για τους γηπεδούχους δύο φορές από μακριά συνδέθηκε ο Ελ Νταούντ και μαζί με τον Κλεφτόγιαννη έδωσαν λύσεις επιθετικά. Για τον Blastiako Τροχαλιάς και Τυροπώλης έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή μέρα σκοράροντας 9 και 6 πόντους αντίστοιχα, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 21-22.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τον Blastiako να ανεβάζει ρυθμούς και να βρίσκει μεγάλα σουτ από τον Σωτηρίου έξω από την γραμμή των 6.75. Η τριάδα φωτιά τους Blastiakou οργίασε στο επιθετικό κομμάτι και έστειλε την διαφορά πάνω από τους είκοσι στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 29-53. Ιδιαίτερα άστοχοι οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν βρήκαν λύσεις επιθετικά και έμειναν πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη οι Dragons μπήκαν με όρεξη στο παρκέ για την προσπάθεια της ανατροπής. Κλεφτόγιαννης και Ελ Νταούντ έδωσαν λύσεις και πάλι μειώνοντας την διαφορά για τους πράσινους. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να έριξαν κάπως τους ρυθμούς στο τρίτο δεκάλεπτο παρόλα αυτά έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι πράσινη έκαναν την προσπάθεια τους να ρίξουν την διαφορά ώστε να έχουν περισσότερες πιθανότητες στον επαναληπτικό. Ο Γαϊτανάκης κυρίως με διεισδύσεις προσπάθησε για τους Dragons χωρίς όμως κάποιο όφελος καθώς ο Blastiakos με τους εκπληκτικούς Τροχαλία και Σωτηρίου ανέβασε και άλλο την διαφορά στο τέλος και πήρε την νίκη με 56-80 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τροχαλιάς με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ελ Νταούντ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Komodo Dragons (Βεργόπουλος): Βεργόπουλος 6, Κλεφτόγιαννης 14, Λαζαρίκος 6, Ελ Νταούντ 16, Ρέππας 1, Βαζαίος 2, Γαϊτανάκης 11

Blastiakos (Τυρωπόλης): Θεωδορομανωλάκης 3, Γεροντάκης 4, Τσιγκάκος 2, Τροχαλιάς 21, Σωτηρίου 24, Αβαγκιάν 7, Τυροπώλης 19

Τι μας άρεσε: Το ωραίο μπάσκετ του Blastiakou!