14/01/2023
Fast Break 15 13 6 16 - 50 -
Escapers 15 7 16 16 - 54 -

Βλέπουν 4αδα οι Escapers!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό  του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Development, οι Escapers πραγματοποίησαν μια άκρως σημαντική νίκη, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησαν των αξιόμαχων Fast Break με σκορ 50-54. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Ευάγγελος Δεπάστας με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Ωραιόπουλος είχε 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της πρώτης περιόδου να δείχνει το ισόπαλο 15-15. Ο Γάτος σε 9:51 λεπτά συμμετοχής ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κόψιμο στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο επίσης πολύ καλός Δεπάστας(4π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Τσάφος με μόλις ένα χαμένο σουτ τελείωσε το διάστημα αυτό με 5 πόντους.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ανήκε εξ ολοκλήρου στη παρέα του Δημήτρη Μπουλαξή, καθώς με όπλο την εξαιρετική άμυνα τους , αλλά και τους Ωραιόπουλο(6π) και Τσάφο(4π) να αναλαμβάνουν το κύριο μέρος των επιθέσεων, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 28-22. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι εμφάνισαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, πετυχαίνοντας μόλις 7 πόντους στο διάστημα αυτό.

Οι Escapers επέστρεψαν στο παρκέ του Αγίου Νικολάου αποφασισμένοι να παρουσιάσουν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων που τους χαρακτηρίζει σαν ομάδα και εν τέλει τα κατάφεραν. Ο Φράγκος μπήκε και αυτός στην εξίσωση με 5 πολύτιμους πόντους, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον Δεπάστα με 4. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν το χειρότερο δεκάλεπτο, με τους Αρβανιτέλλη(2π), Τζώρτζη(2π) και Μπουλαξή(1π) και Ωραιόπουλο(1π) να αποτελούν τα κομμάτια του επιθετικού παζλ. Το τέλος τους τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Escapers σε θέση ισχύος με σκορ 34-38.

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης δόθηκε μια πραγματική μπασκετική μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ωστόσο οι Escapers όντας πιο ψύχραιμοι σε καίρια χρονικά σημεία του παιχνιδιού πήραν μια σπουδαία νίκη για το πρωταθλήματος Development League με σκορ 50-54.

Οι Escapers είχαν 17/39 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 8/13 βολές, 43 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/39 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 11/17 βολές, 40 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη .

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτέλλης 10, Αυλωνίτης, Μπουλαξής 6, Τζώρτζης 16, Τσάφος 9, Ωραιόπουλος 9.

Escapers(Τάγκας): Ανατολίτης 2, Γάτος 13, Δεπάστας 15, Ιωσηφίδης 7, Κασδαναστάσης 6, Μπομπότης 5, Τάγκας 1, Φράγκος 5.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση των Δεπάστα και Γάτου, αλλά και η αντίδραση των Escapers τη στιγμή που έμειναν πίσω στο σκορ!