01/12/2022
Patras Orlando Tragic 14 9 16 18 - 57 -
Patras Havalakers 15 14 13 14 - 56 -

«Μπλόκο» των Orlando Tragic στο αήττητο των Havalakers

Mπορεί τα προγνωστικά να είχαν χρίσει ως φαβορί τους Havalakers, οι οποίοι είχαν ξεκινήσει με 3x3 στο Basketaki Patras Cup, ωστόσο οι Orlando Tragic τα διέψευσαν και πήραν τη νίκη μετά από ένα πραγματικό θρίλερ (57-56), που έλαβε χώρα στο «Promitheas Park».

Το παιχνίδι είχε από την αρχή χαρακτήρα ντέρμπι. Οι Havalakers, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια τους εμφανίστηκαν αρκετά άστοχοι, με τους Tragic να προσπαθούν από την άλλη να τρέξουν και να πάνε το ματς σε πολλές κατοχές. Το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-15, δείγμα του τι θα ακολουθούσε στην συνέχεια.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στους Havalakers, οι οποίοι με κορυφαίο παίκτη τους τον Κεχαγιά, κατόρθωσαν να κυριαρχήσουν σε άμυνα και επίθεση και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (23-30), κάνοντας αρκετούς να πιστέψουν πως εύκολα ή δύσκολα θα φτάσουν σε μια ακόμα επικράτηση.

Στην επανάληψη, οι Orlando Tragic άρχισαν σταδιακά να γυρίζουν τον...διακόπτη και με πρωταγωνιστή τον Κανατά πλησίασαν στο σκορ και το Γ΄ δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 39-43, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, εμφανίστηκε ο «game changer» Νίκος Μιχαλόπουλος, που μαζί με τον Κανατά και τον Κυριαζή έφεραν...τούμπα το ματς και έφεραν τους Orlando Tragic σε θέση οδηγού (54-50, στο 39'). Δύο μεγάλα τρίποντα από τον Σύψα κράτησαν «ζωντανούς» τους Havalakers (57-56, στο 39'30''), όμως ο ίδιος παίκτης έγινε...μοιραίος, χάνοντας το τελευταίο σουτ, που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Betsson MVP  της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Κανατάς, με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, πολύ καλός ήταν ο Μάριος Κεχαγιάς, με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 22/55 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 4/23 βολές. Μέτρησαν ακόμα 49 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 21 λάθη. Οι ηττημένοι από την άλλη, σούταραν 20/52 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 7/8 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 46 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 22 λάθη.

Orlando Tragic: Αντωνόπουλος 0, Γοργίας 2, Ευσταθόπουλος 0, Κανατάς 22, Κυριαζής 10, Μιχαλόπουλος 4, Παπαγεωργίου 11, Πατρινός 2, Σιαμπλής 6

Havalakers: Δρίβιλας 2, Κεχαγιάς 14, Κυρσανίδης 8, Μαγγιώρος 0, Παπαδόπουλος 15, Ροκανάς 0, Σίψας 9, Τζέλης 3, Χρυσανθόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν σε όλο το ματς οι Οrlando Tragic