13/10/2024
Ερυθρός Σταυρός 22 8 13 15 - 58 -
The Dreamers 20 20 22 9 - 71 -

Μπορούν να... ονειρεύονται οι Dreamers!

Οι Dreamers ξεκίνησαν... ονειρικά τον αγώνα, καθώς σχεδόν όλα τους τα σουτ ήταν εύστοχα, με τους Παναγόπουλο, Μανασή και Κοντό να εκτελούν από μακρυά, με τον Γιαννόπουλο να απειλεί στο ζωγραφιστό με ντράιβ. Η είσοδος του Κουτουζή και η εκτελεστική δεινότητα του Φαλάγγα ανέτρεψαν τη διαφορά με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-20 για Ερυθρό. Ο Βαμβακάρης ήταν απολαυστικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την καλή του εμφάνιση πήραν θάρρος οι Dreamers και πέρασαν ξανά μπροστά, με το σκορ να κλείνει στο 30-40 για ημίχρονο.

Ο Παναγόπουλος πραγματικά... εξερράγη στο δεύτερο μέρος και με απανωτά όμορφα καλάθια και προσωπικές ενέργειες ανέβασε τη διαφορά στους 17 (33-50). Ο Τσέκα ήταν ενεργητικός αλλά άστοχος πολύ, με την ομάδα του να επηρεάζεται και να μένει πίσω 43-62 για τρίτο δεκάλεπτο. Αυτή η διαφορά μπορεί να μειώθηκε αρκετά αλλά δεν καλύφθηκε ολόκληρη, με τους φιλοξενούμενους να το πάνε μέχρι τέλους για το τελικό 58-71.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Παναγόπουλος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κόψιμο. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τάσος Κουτουζής με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 λάθη.