14/04/2024
Buzzer Beer 5 5 4 9 - 23 -
Μπουλντόζες 21 13 23 8 - 65 -

Μπουλντόζες όνομα και πράμα!

Με εκκωφαντικό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον έκτο όμιλο της Summer Development League οι Μπουλντόζες, καθώς στην πρεμιέρα συνέτριψαν την Buzzer Beer με 23-65 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Μπουλντόζες στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Μάνου, άλλους τόσους του Οικονόμου και τριποντάκι του Σιγάλα, προηγήθηκαν με 3-21. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 5-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Ντάκουλας, ενώ νωρίτερα από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Αποστόλου.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Αργυρόπουλου και 5 πόντους του Μάνου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 24 πόντων, 10-34. Ο Αποστόλου από την περιφέρεια και ο Καλογερογιάννης μέσα από το ζωγραφιστό έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της Buzzer Beer στη δεύτερη περίοδο.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνέχισε η ομάδα του Θεοχάρη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 6 νέους πόντους του Αργυρόπουλου, 5 του Δερδενέ και βοήθειες των Μάνου, Οικονόμου και Λεβέντη, ξέφυγαν στους 43, 14-57. Δεν μπόρεσε η παρέα του Καλογερογιάννη να αντιδράσει σε εκείνο το διάστημα, με τον Ρήγα να βάζει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των γηπεδούχων. Σκορ τρίτης περιόδου 14-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τις Μπουλντόζες να επικρατούν με 23-65, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Δερδενέ, Μάνου και Οικονόμου. Για την Buzzer Beer στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Καλογερογιάννης, Ντάκουλας και Χάντικας.

Πολυτιμότερος της Buzzer Beer ο Καλογερογιάννης με 7 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP για τις Μπουλντόζες ο Μάνος με 18 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 2/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Buzzer Beer (Καλογερογιάννης): Αποστόλου 7 (2), Αρχοντάκης, Καλογερογιάννης 7, Ντάκουλας 4, Παρήμερος, Ρήγας 3, Χάντικας 2, Χατζής

Μπουλντόζες (Θεοχάρης): Αργυρόπουλος 14 (3), Δερδενές 9 (1), Λεβέντης 6,  Μάνος 18 (3), Οικονόμου 15, Σιγάλας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των νικητών!