15/06/2023
Lyonmen 9 20 19 16 - 64 -
Deportivo Faliro 25 19 15 20 - 79 -

Βουρ για playoff η Deportivo!

Την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου της Summer Master League κατέλαβε η Deportivo Faliro, καθώς στα πλαίσια της έβδομης και τελευταίας αγωνιστικής κέρδισε τους Lyonmen με 64-79 και στους "16" θα βρει στον δρόμο της την Circle, ενώ η παρέα του Δημητρίου θα αντιμετωπίσει το Black Mamba!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Deportivo Faliro στο παιχνίδι, αφού με 8 πόντους του Χατζόγλου, δύο τρίποντα του Κομνηνού, 5 πόντους του Κακαλέτρη και τρίποντα των Λυτόπουλου  - Κριεκούκη, προηγήθηκε με 4-25. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 16, 9-25, με τον Φωτόπουλο να εκτελεί από την περιφέρεια και τον Τζουβάνα μέσα από την ρακέτα.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 8 πόντους του Γαρμπή, 6 του Λυτόπουλου και τριποντάκι του Κακαλέτρη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 29-44. Τους Lyonmen κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Τζιγκουνάκη και οι 7 του Φωστέρη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους "Ισπανούς" να ελέγχουν το παιχνίδι και με νέους 8 πόντους του Χατζόγλου και τρίποντο του Λυτόπουλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 48-59. Το συγκρότημα του Χατζηαράπη συνέχιζε να προσπαθεί να πλησιάζει τον αντίπαλο, με τον Κεραμειδά να πετυχαίνει 9 πόντους, τον Κουκουβάκη 5 και τον Φωστέρη να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια! Σκορ τρίτης περιόδου 48-59!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Deportivo Faliro δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Κριεκούκη, Κομνηνό και Χατζόγλου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 64-79 Για τα "Λιοντάρια" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι οι Φωστέρης, Δημητρίου και Κουκουβάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 16/37 δίποντα και 10/32 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/11 βολές, 19/35 δίποντα και 11/36 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Κουκουβάκης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Deportivo Faliro ο Χατζόγλου με 24 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 11/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Δημητρίου 8, Κεραμειδάς 9 (1), Κουκουβάκης 10 (2), Τζιγκουνάκης 10 (1), Τζουβάνας 4, Φωστέρης 18 (5), Φωτόπουλος 5 (1)

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής 10, Κακαλέτρης 11 (3), Κομνηνός 8 (2), Κριεκούκης 14 (4), Λυτόπουλος 12 (2), Μαρινάκης, Χατζόγλου 24

Τι μας άρεσε: Κάποιες φάσεις με πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Χατζόγλου!