20/01/2024
Boom Shakalaka 23 8 11 11 - 53 -
Remal Madri 20 21 9 14 - 64 -

Μπούρμπουλας vs Remal Madri σημειώσατε 2!

Το ξεκίνημα του αγώνα εξελίχθηκε σε προσωπική υπόθεση του Γιάννη Μπούρμπουλα(19π), οποίος με πέντε εύστοχα τρίποντα βοήθησε την ομάδα του να κλείσει την περίοδο με το υπέρ της 23-20. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Παπαϊωάννου αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδα του με 9 πόντους στο ενεργητικό του!

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στις δυο πλευρές του γηπέδου, περιόρισαν τη Boom στους εννέα πόντους και με τον Πολύδωρο(8π-6ρ) να δεσπόζει κάτω από τα δυο καλάθια οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 31-41!

Το τρίτο δεκάλεπτο η Remal επέστρεψε στο παρκέ  του Seven με σκοπό να διαφυλάξει το προβάδισμα που είχε δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, κάτι το οποίο εν τέλει το κατάφερε, καθώς το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 42-50! Η παρέα του Καμολίκη έπαιξε εκ νέου εξαιρετική άμυνα και είχε ως πρώτο σκόρερ τον Κουσιορή με 3 πόντους στο ενεργητικό του! Από την άλλη πλευρά ο Μπούρμπουλας πρόσθεσε ακόμη 9 πόντους στην συλλογή του!

Στη τέταρτο δεκάλεπτο οι Remal εκμεταλλευόμενη την ποιότητα, αλλά και την εμπειρία που διαθέτει σαν ομάδα έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 53-64!

Betsson MVP ο Γιάννης Παπαϊωάννου με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Μπούρμπουλας είχε 37 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 21/56 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 7/10 βολές, 53 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/26 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 3/10 βολές, 32 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη.

Boom Shakalaka(Μπουρνουσούζης): Κοττέας 3, Κυρίμης, Μαρκουλής 13, Μπούρμπουλας 27, Σαραντόπουλος, Χατζηθεοδώρου.

Remal Madri(Κουσιορής): Αγαδάκος 6, Αποστόλου 4, Καμολίκης 4, Κουσιορής 3, Λουκόπουλος 4, Νικάκης 5, Παπαϊωάννου 20, Πολύδωρος 13, Σιδέρης 5.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Μπούρμπουλα, αλλά και ο τρόπος που οι νικητές αντεπεξήλθαν σε αυτή την συνθήκη του ματς!