22/12/2021
Brazzers 10 11 22 10 - 53 -
ReTirees 12 13 9 17 - 51 -

Brazzers από ατσάλι!

Με τους Brazzers να κάνουν ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο που εν πολλοίς έκρινε την εξέλιξη του αγώνα, η παρέα του Ανδρέα Βενέτη συνέχισε την εκπληκτική της πορεία, κερδίζοντας τους πολύ δυνατούς ReTirees με τελικό σκορ 53-51.

Αρκετά άστοχο το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν κυρίως να σκοράρουν έπειτα από σετ επιθέσεις, με το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-12 για ReTirees, με τους Χαλκιόπουλο και Γιαμαίο να ξεχωρίζουν.

Οι άμυνες έπαιξαν πρωτεύοντα ρόλο και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να χρησιμοποιούν πότε double team πότε σωστά τα ομαδικά φάουλ, με τους ReTirees να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι με τον Αθηναίο, με τους Τσιλάβη και Τσιρίδη να ακολουθούν σε απόδοση για το 21-25 ημιχρόνου, με τον Αμπάζογλου να καταθέτει… τόνους ενέργειας στο παρκέ, βελτιώνοντας την εικόνα των γηπεδούχων πριν το τέλος.

Με ένα σερί 7-2 οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα, με τον Χαλκιόπουλο να βάζει… πλάτες νωρίς νωρίς στην τρίτη περίοδο, με την αλλαγή της εικόνας του αγώνα να οφείλεται εν πολλοίς στην επιλογή του coach Βενέτη να πιέσει σε όλο το γήπεδο δυσκολεύοντας το κατέβασμα των ReTirees, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 43-34, έπειτα από τρίποντο του Μπάρμπα με τη λήξη!

Με το παιχνίδι να έχει πάρει φωτιά και τους ReTirees να προσπαθούν για την ανατροπή, η άμυνα των φιλοξενούμενων έσφιξε και… δάγκωνε, με τους Τσιλάβη και Γιαμαίο να κάνουν ό, τι περνά από το χέρι τους για να… τουμπάρουν το παιχνίδι. Ο Χαλκιόπουλος είχε όμως διαφορετική άποψη και με απανωτούς προσωπικούς πόντους, επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται και οδήγησε την παρέα του στο τελικό 53-51.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη. Από ReTirees ξεχώρισε ο Σπυρίδων Τσιρίδης με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/46 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 8/13 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 23 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/35 δίποντα, 2/26 τρίποντα, 15/19 βολές, 36 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 16 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 19 λάθη.

Brazzers (Βενέτης) : Αμπάζογλου 6, Δαρδαμάνης 5, Αντωνακάκης, Βαρθολομαίος 2, Γιοβάνης 4, Κωνσταντινίδης 5, Μπάρμπας 14, Χαλκιόπουλος 17 (16 ριμπ.).

ReTirees (Κουσούλης) :Σαρρής, Μέξας 4, Τσιρίδης 10, Τσιλάβης 7, Μαθιουδάκης 4, Γιαμαίος 9, Στόλης 4, Αθηναίος 13.

Τι μας άρεσε : Η πίεση που άσκησαν οι Brazzers και άλλαξαν την εικόνα του αγώνα, καθώς και τα πολλά… hustle plays του Αμπάζογλου!