09/10/2022
Campeon Εθνικός Star 14 9 9 15 - 47 -
G-vana 9 16 16 22 - 63 -

Breaking news: G-Vana με 11αδα !

Μεσημέρι Σαββάτου στο Basketaki Arena η ομάδα του Pecani βάλθηκε να μας τρελάνει και πάλι. Κόντρα στην αγαπημένη της συνήθεια να κατεβαίνει με 5-6 άτομα ρόστερ, η G-Vana είχε διψήφιο αριθμό παικτών για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και επικράτησε του Campeon Εθνικού Star με 47-63. Σε κακό φεγγάρι ο Εθνικός Star που βρέθηκε να παλεύει με μόλις μια πεντάδα και μοιραία γνώρισε τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ο Campeon Εθνικός Star ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά, αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους και μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Ο συνήθης ύποπτος Βαλμάς ξεκίνησε ζεστός το ματς με 8 πόντους, ενώ από 2 προσέθεσαν οι Ζουρίδης, Φλάσκος και Σέργης. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η άστοχη G-Vana που παρέμεινε ωστόσο σε κοντινή απόσταση από τους αντιπάλους της, χάρη στους Χαλτούπη (2π.), Καλαϊτζόγλου (2π.), Φραγκούλη (2π.) και Θάνο (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-9.

Εναλλαγή του σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με την G-Vana να παρουσιάζεται βελτιωμένη σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Με τον Καλαϊτζόγλου να πρωταγωνιστεί με 7 πόντους και τους Μαντζιώρη, Νικήτα, Τσιμπούρη, Φραγκούλη και Χαλτούπη να μετρούν από 2 έκαστος, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Πρόβλημα στο σκοράρισμα αντιμετώπισε ο Campeon Εθνικός Star που πήγε στα αποδυτήρια με -2. Σκορ ημιχρόνου, 23-25.

Στην επανάληψη η G-Vana διατήρησε την ανωτερότητα της εντός του παρκέ και άρχισε να ανεβάζει το δείκτη της διαφοράς με σημαντική επιθετική πολυφωνία (σκόραραν 7 παίκτες). Ο Εθνικός είχε ήδη αρχίσει να μένει από δυνάμεις, με τους παίκτες των γηπεδούχων να χάνουν αρκετά εύκολα καλάθια. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-41.

Στο φινάλε η ομάδα του Pecani διεύρυνε σημαντικά το προβάδισμά της, παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ με πολύ ωραίες συνεργασίες. Καλαϊτζόγλου (7π.), Μαντζιώρης (6π.) και Τσιμπούρης (5π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά και οδήγησαν εκ τους ασφαλούς την ομάδα τους στη δεύτερη φετινή της νίκη. Ο Εθνικός Star πάλεψε όσο μπορούσε με Βαλμά (6π.), Ζουρίδη (5π.) και Σέργη (4π.), όμως δεν είχε δυνάμεις για να ζορίσει περισσότερο την G-Vana.

Στο τέλος του αγώνα, ο Campeon Εθνικός Star είχε 18/49 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 2/12 βολές. Μάζεψε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η G-Vana είχε 25/59 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μαντζιώρης με 10 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος και είχε 2 μπλοκ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Τόλιας με 6 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/3 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Campeon Εθνικός Star (Σέργης) : Ζουρίδης 9 (10ρ.), Τόλιας 6 (15ρ.), Βαλμάς 15 (13ρ.), Φλάσκος 7 (1), Σέργης 10 (9ρ.).

G-Vana (Νικήτας) : Πυλαρινός, Τριανταφύλλου 1, Μπαρμπέρης 4, Νικήτας 2, Καλαϊτζόγλου 17, Χαλτούπης 4, Θάνος 9 (8ρ.), Μαντζιώρης 10 (7ρ.), Τσιμπούρης 9 (1), Φραγκούλης 4, Αχτίπης 3 (1).

Τι μας άρεσε : Η πληρότητα της G-Vana.

Τι δεν μας άρεσε : Οι πολλές απουσίες του Campeon Εθνικού Star.