13/11/2022
Basket Case 5 10 14 15 - 44 -
Singular Logic 9 8 13 5 - 35 -

Βρήκε ρυθμό η Basket Case!

Την Κυριακή το απόγευμα στο κλειστό των Μελισσίων, η Basket Case υποδέχτηκε την Space Hellas 2 στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Development2 League. Έχοντας 3-4 ρεκόρ και οι δύο ομάδες στην μέχρι τώρα πορεία τους στο πρωτάθλημα, έψαχναν το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα. Η Space Hellas 2 ήθελε να πανηγυρίσει την δεύτερη σερί νίκη της, ενώ η Basket Case ήθελε να διατηρήσει ακέραιο το σερί που έχτιζε και να πάρει την τέταρτη σερί νίκη της! Τελικά η Basket Case εμφανίστηκε ανώτερη στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης και υλοποίησε τον στόχο της με τελικό σκορ 44-35!

Η έναρξη  βρήκε την Space Hellas 2 σε θέση οδηγού και τρέχοντας σερί  9-0 προσπάθησε να αποσυντονίσει τους αντιπάλους της. Ο Καπλάνης με 5 πόντους ξεχώρισε για τους "'Ασπρους" στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ βόηθεια στο σκοράρισμα έδωσαν Μόκκας και Παλιοκώστας με ένα δίποντο ο καθένας. Οχτώ αγωνιστικά λεπτά έμεινε άποντη η Baket Case, για να έρθει τελικά ο Σταμουλακάτος και ν' ανοίξει λογαριασμό για την ομάδα του! Οι "Μαύροι"ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα. Χωρίς να δεχτούν άλλο καλάθι, έτρεξαν ένα σερί 5-0  και έκλεισαν το δεκάλεπτο μόλις στο -4(5-9).

Δεύτερη στροφή και το ματς άρχισε να εξελίσσεται στο απόλυτο derby! Η Basket Case με τους Νινιό, Κολιάκο, Χέλμη και Μαλάκη άρχισε να βρίσκει πιο εύκολα το δρόμο της προς το αντίπαλο καλάθι. Διπλάσια ήταν τελικά η συγκομιδή της αρμάδας του Γιώργου Χέλμη, η οποία πήγε στα αποδύτηρια με μόλις ένα καλάθι διαφορά! Στο αντίπαλο στρατόπεδο Παλιοκώστας, Καραφώτης και Ιγκνιάτοβιτς τράβουσαν το κουπί στην επίθεση της Space. Με σουτ από μέση απόσταση και μάχες μέσα στην ρακέτα, κατάφεραν τελικά να διατηρήσουν μικρό προβάδισμα για την ομάδα τους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-17.

Μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πάλευαν με όλες τους τις δυνάμεις, με αποτέλεσμα να μην μπορεί καμία να ξεφύγει στο σκορ. Για την Basket Case μπροστάρης στην επίθεση ήταν ο Καλοκαιρινός με 8 πόντους, ενώ Νινιός και Σταμουλακάτος ακολουθούσαν στο σκοράρισμα με 6 πόντους σύνολο. Η επιθετική απόδοση της Case ανέβαινε δεκάλεπτο με δεκάλεπτο. Δεκατέσσερις  πόντους είχε η Basket Case σε αυτό το δεκάλεπτο, καθιστώντας το αυτόματα το καλύτερο μέχρι εκείνη την στιγμη. Στην αντίπερα όχθη η Space Hellas 2 συνέχισε να κυριαρχεί μέσα στο ζωγραφιστό. Τα τεσσαροπεντάρια της έκαναν πάρτυ στα ριμπάουντ, σκοράροντας παράλληλα από μέση απόσταση, συνεχίζοντας με αυτόν τον τρόπο να διατηρούν την ομάδα τους σε θέση οδηγού. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Space Hellas 2 να είναι μόλις 1 πόντο μπροστά(29-30).

Τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με διαφορετικό πρόσωπο στο παρκέ. Η Space Hellas 2 που μέχρι εκείνο το σημείο διατηρούσε τα ηνία, εμφάνισε καθίζηση, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Με 5 πόντους ενεργητικό και 15 πόντους παθητικό, υποτάχθηκε τελικά απέναντι στους "Μαύρους". Καπλάνης και Ιγκνιάτοβιτς ήταν οι μοναδικοί που σκόραραν στην περίοδο. Για την Basket Case, από την άλλη, το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε ιδανικό. Με σεμιναριακή άμυνα και επιθετικές λύσεις σχεδόν από όλο το ρόστερ, η νίκη δικαίως κατέληξε στα δικά τους χέρια. Ακόμα ένα χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ήταν ότι οι παίκτες της Basket Case κατάφεραν όλοι να σκοράρουν εντός πεδιάς! Η κόρνα της λήξης ήχησε και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε το 44-35 υπέρ της Basket Case!

Betsson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Καλοκαιρινός με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους "'Ασπρους" ξεχώρισε ο Ιγκνιάτοβιτς με 5 πόντους, 17 ριμπάουντ και ένα μπλόκ.

Στα συνολικά στατιστικά η Basket Case είχε 12/36 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 5/9 βολές, 37 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 τάπα. Η Space Hellas 2 είχε 10/31 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 6/14 βολές, 43 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 τάπες.

Basket Case(Χέλμης): Καλοκαιρινός 10, Κολιάκος 3, Μαλάκης 2, Μπογιατζής 8, Νινιός 8, Σαρακινός 3, Σταμουλακάτος 8, Χέλμης 2.

Space Hellas 2(Ντουμάνης): Αράπογλου, Αυγερινός, Ιγκνιάτοβιτς 5, Καπλάνης 12, Καραφώτης 6, Μανής, Μαρίνος, Μόκας 6, Παλιοκώστας 6, Χαζτησάββας.

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον του παιχνιδιού και ο πλουραλισμός στην επίθεση των νικητών!