23/05/2023
Beeranhas - - - - - 20 -
Never Coupen - - - - - 66 -1

Βρήκε τρόπο να επιστρέψει στις νίκες η Never Coupen!

Με το χαμόγελο του νικητή έφυγε το βράδυ της Τρίτης 23 Μαΐου από το κλειστό του Αγίου Νικολάου η Never Coupen, η οποία επικράτησε 58-66 των Beeranhas, αφήνοντας πίσω την ήττα της περασμένης αγωνιστικής. Σε ένα ματς το οποίο ήταν αρκετά αμφίρροπό και με αλλαγές στο προβάδισμα σε πολλά σημεία του παιχνιδιού, η Never Coupen ήταν αυτή που ήταν πιο εύστοχη στα καθοριστικά λεπτά και έφτασε έτσι στην 3η νίκη της (3-2). Τα Beeranhas, απο την άλλη, επηρεάστηκαν από στιγμές στις οποίες δεν έκαναν καλές επιλογές και κάπως έτσι ήρθε η 2η ήττα (2-2).

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά, όμως Μουράτος και Αργύρης δεν άργησαν να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους με 6-9. Ο Τζανάκης από νωρίς βοήθησε τα Beeranhas να παραμείνουν κοντά, καθώς έδωσε πολλές λύσεις επιθετικά με το σκορ να φτάνει στο 12-13. Ο Μουστακάτος έκανε το 12-15, αλλά και πάλι ο Τζανάκης ήταν αυτός που «μίλησε» για τους γηπεδούχους και με τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 15-15 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Όπως στο ξεκίνημα του ματς, έτσι και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου τα Beeranhas πέρασαν μπροστά με 17-15. Αν και η Never Coupen πήρε «κεφάλι» με το τρίποντο του Δαλέτζα (21-22), ο Χαϊδάκης είχε έτοιμη απάντηση πίσω από τα 6,75 για το προσπέρασμα (24-22), ενώ Τζανάκης και Τζιφοπανόπουλος ανέβασαν το σκορ στο 28-22. Οι γηπεδούχοι πήγαν τελικά στο ημίχρονο με το υπέρ τους 31-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε μάχη για το ποιος θα κρατήσει το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να μην επιτρέπουν η μία στην άλλη να απομακρυνθεί. Η μεγαλύτερη απόσταση που μπόρεσε να πάρει κάποια από τις δύο ήταν αυτή τον τριών πόντων, όταν οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 40-43. Ο Τζιφοπανόπουλος έκανε πολύ καλή προσπάθεια στην επίθεση των Beeranhas, αλλά οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο πίσω στο σκορ με 46-48.

Το σκηνικό ήταν λίγο-πολύ το ίδιο στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, μέχρι η Never Coupen να βρει κάποια καλάθια που θα της έδιναν ψυχολογία. Μουράτος, Μουστακάτος και Μουστάκας ήταν εκείνοι που έκαναν πιο εύκολα τα πράγματα για την ομάδα τους, καθώς πήγαν το σκορ στο 53-62, σε ένα χρονικό σημείο που δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους αντιπάλους. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν πολύ καλά το προβάδισμα που είχαν χτίσει και κάπως έτσι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος τη νίκη με 58-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ματθαίος Μουράτος με 20 πόντους, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από τα Beeranhas εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Κωνσταντίνος Τζανάκης με 22 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ.

Τα Beeranhas είχαν 16/38 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 11/17 βολές, 38 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 10 κλεψίματα και 21 λάθη. Η Never Coupen ολοκλήρωσε το ματς με 18/39 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 9/15 βολές, 37 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Παράλληλα είχε 15 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Μιχαηλίδης, Βρακάς 6(9ρ.), Δέτσης 3, Χαϊδάκης 9(9ρ.), Τζανάκης 22(8ρ.), Σωτηριάδης, Τζιφοπανόπουλος 18(6ρ.)

Never Coupen (Μακρίδης): Μουστακάτος 16(5ρ.), Πετρόπουλος 2(3ρ.), Μακρίδης 8(4ρ.), Αργύρης 11(7ρ.), Μουστάκας 2(3ρ.), Κυπριωτάκης, Μουράτος 20(7ρ.), Δαλέτζας 3(1ρ.), Χρονόπουλος 2(2ρ.), Καρπουζλής 2(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καλό διάστημα της Never Coupen στο τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο «καθάρισε» τη νίκη.