17/12/2021
Elapuse BC 8 14 23 19 - 64 -
Athens Crips 8 8 14 16 - 46 -

Βρίσκει ρυθμό η Elapuse!

Έχοντας σε καλή μέρα τον εξαιρετικό Σαραντόπουλο, η Elapuse γύρισε.. σπίτι με το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Athens Crips, με τελικό σκορ 64-46 και έβαλε δύο σημαντικούς πόντους στο βαθμολογικό σακούλι, ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Ο Σαραντόπουλος με 6 γρήγορους πόντους κρατούσε την Elapuse στο… τιμόνι της αναμέτρησης, με τον Αργυρούλη να ξεχωρίζει για Crips. Παρά τις προσπάθειες για άνοιγμα ρυθμού, οι δύο παρέες έμειναν χαμηλά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 8-8.

Πολύ καλύτερο ποιοτικά το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν πατήματα και να προσφέρουν όμορφες φάσεις, με τους Ζορμπά και Μπάκη να ξεχωρίζουν και τον Δεσύπρη (1) να εκτελεί, για την Elapuse η οποία παρά τις ενέργειες του Αργυρούλη κατάφερε να κρατηθεί μπροστά και να κλείσει το ημίχρονο με το υπέρ της 22-16.

Ο Μαρκαντώνης μπήκε… φουριόζος στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο και με συνεχόμενους πόντους έφερε μια… ανάσα τους Crips (26-24) από την ισοφάριση. Η Elapuse όμως απάντησε γρήγορα με τον Ζορμπά να… ξυπνάει και να ηγείται της γηπεδούχου, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 45-30.

Μετά το πολύ καλό της τρίτο δεκάλεπτο, η παρέα του Αναγνώστου πάρα τα πολλά αβίαστα λάθη που έκανε στην τελευταία περίοδο, με την χαλάρωση να είναι λογικό να επέλθει λόγω της μεγάλης διαφοράς στο σκορ, έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 64-46  και τους Crips να πρέπει να βελτιωθούν αισθητά, ενόψει δεύτερου γύρου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Σαραντόπουλος με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη. Από Crips ξεχώρισε ο Πέτρος Αργυρούλης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 3 λαθάκια.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/41 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 6/19 βολές, 64 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/52 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 11/18 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 14 κλεψίματα και 8 λάθη.

Elapuse (Αναγνώστου) : Μπάκης 7 (17 ριμπ.), Κωνσταντινίδης 2, Δεσύπρης 18, Σαραντόπουλος 19 (13 ριμπ.), Αναγνώστου, Φωτόπουλος 8, Ζορμπάς 10.

Athens Crips (Αργυρούλης) : Κουγιουμτζόπουλος 2, Κυρανάκης, Παναρίτης 2, Οικονόμου, Παπαδόπουλος 2, Αργυρός 8,  Αργυρούλης 15 (11 ριμπ.), Μαρκαντώνης 17.

Τι μας άρεσε : Το κάρφωμα του Φωτόπουλου!