22/10/2022
Miami Heets 16 11 15 10 - 52 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 14 20 15 11 - 60 -

Brooklyn Bets : Με ασύλληπτο poster κάρφωμα του Κουρούμαλη !

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Brooklyn Bets επικράτησαν των Miami Heets στην πρεμιέρα της Evolution League με 52-60 και με τον Ανδρέα Κουρούμαλη να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του, χάρη στο τρομερό poster κάρφωμα που πέτυχε λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό από νωρίς και να παραμένουν κοντά στο σκορ. Ο Κούρκουλος(5π.) ξεχώρισε για την πολύφωνη επίθεση των Heets, ενώ στον αντίποδα ο Κουρούμαλης (5π.) είχε αρχίσει από νωρίς να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές ανέβασαν την απόδοσή τους σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, με την τριπλέτα των Κουρούμαλη (9π. με 2 τρ.) – Μουχίμογλου (8π. με 1 τρ.) – Αγγελόπουλου (4π.) να κάνει τη διαφορά. Από πλευράς γηπεδούχων οι Αναστασίου (6π.) και Γιαννίρης (3π.) κράτησαν τους Heets σε λογική απόσταση από τους αντιπάλους τους. Σκορ ημιχρόνου, 27-34.

Στην επανάληψη το ματς παρέμεινε κλειστό με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 15 πόντους και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Αναστασίου και Δρίτσας με 4 πόντους έκαστος για τους Heets, Χουσέας (5π.), Μπέτσης (4π.) και Κουρούμαλης (4π.) για τους Bets ξεχώρισαν σε αυτό το διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-49.

Στο φινάλε οι Miami Heets, παίρνοντας μάλιστα ώθηση από τους οργανωμένους οπαδούς τους, πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή. Τα δύο μεγάλα τρίποντα του Γιαννίρη (6π.), αλλά και ο σταθερός σε άμυνα και επίθεση Αναστασίου (2π.) έβαλαν πίεση στους Bets. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τον Κουρούμαλη να μας προσφέρει τη φάση της χρονιάς μέχρι στιγμής σφράγισαν την πρώτη τους νίκη στην Evolution League.

Στο τέλος του αγώνα, οι Miami Heets είχαν 16/43 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 11/23 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Brooklyn Bets είχαν 18/36 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 12/23 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Κουρούμαλης με 20 πόντους και double-double, έχοντας 4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Αναστασίου με 14 πόντους και double-double, έχοντας 6/14 δίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Miami Heets (Δρίτσας) : Αναστασίου 14 (15ρ.), Γιαννίρης 11 (3), Δεντάκης 4, Δρίτσας 7, Κούρκουλος 8 (6ρ.), Μαρινάκης 3, Ντερής, Ταγματάρχης 2, Τζουβανάκης 3.

Brooklyn Bets (Αγγελόπουλος) : Αγγελόπουλος 6 (8ρ.), Δαραμούσκας 2, Κουρούμαλης 20 (13ρ.), Μουχίμογλου 12 (1), Μπαμπάτσικος, Μπέτσης 10 (7ρ.), Χουσέας 7 (1), Ρούσσος 3.

Τι μας άρεσε : Το τρομερό κάρφωμα του Α. Κουρούμαλη λίγο πριν το φινάλε.