19/06/2024
Leontario BC 20 16 11 18 15 80 -
Brothers United 18 12 20 15 16 81 -

Δεύτερη παράταση στο θρίλερ και νικητές οι Brothers United!

Σε ένα ματς που δεν έλεγε να τελειώσει , οι Brothers United έδειξαν κατάθεση ψυχής και πήραν μια σπουδαία νίκη με 80-81 απέναντι στο Λεοντάριο , στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Summer Evolution League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο , οι δύο ομάδες ήταν αρκετά δραστήριες στην επίθεση , η ευστοχία ήταν σε υψηλά επίπεδα αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ενδεικτικό αυτού , το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου που τελείωσε στο 20-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Leontario φάνηκε να έχει καλύτερο ρυθμό στην επίθεση με τον Πλαγιαννάκο να προσπαθεί για την ομάδα του. Ο Κουτούζης από την άλλη μεριά ήταν εξαιρετικός με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο , οι δύο ομάδες μας προσέφεραν μια πολύ όμορφη μπασκετική παράσταση , με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι πολλές και συνεχείς με το intesity στο παιχνίδι να είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Το ματς ήταν ντέρμπι για όλο το δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στην παράταση με το 65-65 να είναι το σκορ της κανονικής διαρκείας.

Στην παράταση , το πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες καθώς η κούραση είχε αρχίσει πλέον να κάνει την εμφάνιση της. Οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχες όμως ούτε η πρώτη παράταση ήταν αρκετή για να λύσουν τις διαφορές τους. Έτσι , στην δεύτερη παράταση που ξεκίνησε στο 72-72 , οι «πράσινοι» άντεξαν στην πίεση του Leontario και αγωνιζόμενοι με 4 παίχτες στα τελευταία λεπτά λόγω φάουλ , πήραν μια παλικαρίσια νίκη με το 80-81 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παύλος Κουτούζης με 37 πόντους και 14 ριμπάουντ , ενώ πολυτιμότερος από το Λεοντάριο ήταν ο Πλαγιαννάκος με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Leontario: Βεργόπουλος , Γιουβανέλλης 6,Δημητρακόπουλος 12 , Ζαβιτσάνος 12, Κοπετίνας Α. 20,Κρουστάλης , 3,Κωνσσταντιδέλλης , Πλαγιαννάκος 24 ,Τσιαντής 2.

Brothers United: Αβούρης 13 (3), Καράμπελας 7 (1), Κατραντζής 13 (1),Κουτουζής 37 (4), Πίτος 11

Τι μας άρεσε: Οι συχνές εναλλαγές στο σκορ.