07/10/2022
Bulldogs 20 17 10 14 - 61 -
Souvlakers 18 14 6 10 - 48 -

Bulldogs με ψυχή στους "64"!

Τι κι αν βρέθηκαν να παίζουν για την πρόκριση με μόλις μια λύση από τον πάγκο; Τα Bulldgogs του Δημήτρη Απέργη εμφανίστηκαν ψυχωμένα στο παρκέ του Basketaki Arena και με σπουδαία εμφάνιση επικράτησαν των Souvlakers με 61-48, κλείνοντας θέση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup. Betsson mvp ο Κόμης Λούβαρης με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο και αρκετά παραγωγικό εκατέρωθεν το πρώτο δεκάλεπτου του ματς. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι, με το δίδυμο Δημητρακόπουλου (7π. με 1 τρ.) και Κ. Λούβαρη (7π. με 1 τρ.) να οδηγεί επιθετικά τα Bulldogs. Στην αντίπερα όχθη, οι ανανεωμένοι Souvlakers παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής, χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Χριστούλη (7π. με 1 τρ.), Λιανόπουλου (7π. με 1 τρ.) και Δρίτσα (4π.). Σκορ δεκαλέπτου, 20-18.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς οι μετέπειτα νικητές διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά και το μομέντουμ στην κατοχή τους. Ο μετέπειτα Betsson mvp προσέθεσε ακόμη 6 πόντους στη συλλογή του, ενώ πολύτιμες βοήθειες προσέφεραν οι Δημητρακόπουλος (5π. με 1 τρ.), Διαμάντης (3π.) και Απέργης (2π.). Οι Souvlakers είχαν απαντήσεις με τους Βασιλάκο (6π.), Λιανόπουλο (4π.), Δρίτσα (2π.) και Καρανάτσιο (2π.) και έκλεισαν το ημίχρονο στο -5. Σκορ ημιχρόνου, 37-32.

Στην επανάληψη οι άμυνες φάνηκαν να πρωταγωνιστούν στα πρώτα λεπτά, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-6 και τα Bulldogs να διευρύνουν ελαφρώς το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Άρης Λούβαρης ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα σκοράροντας 6 πόντους με 1 τρίποντο. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Souvlakers, αφού μόνο ο Λιανόπουλος (4π.) κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μία φορές. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-38.

Το μικρό ρόστερ των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψε να χαλαρώσουν με το +9. Τα Bulldogs εμφανίστηκαν συγκεντρωμένα και στην τελευταία περίοδο, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Souvlakers. Δημητρακόπουλος και Κ. Λούβαρης με 6 πόντους έκαστος απλοποίησαν ακόμη περισσότερο την κατάσταση και τα Bulldogs πήραν μια τεράστια πρόκριση.

Στο τέλος του αγώνα, οι Bulldogs είχαν 16/40 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Souvlakers είχαν 17/48 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κομνηνός Λούβαρης με 21 πόντους, έχοντας 8/17 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρο Τσεντζελής με 4 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος και είχε 1 μπλοκ σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Bulldogs (Απέργης) : Απέργης 4 (16ρ.), Δημητρακόπουλος 18 (5ρ., 4 τρ.), Διαμάντης 3 (1), Λαζανάκης 2 (6ρ.), Λούβαρης Α. 13 (6ρ., 1 τρ.), Λούβαρης Κ. 21 (8ρ., 5 ασί., 1 τρ., 2 μπλοκ).

Souvlakers (Δρίτσας) : Βασιλάκος 8 (7ρ., 4 ασί.), Δρίτσας 6 (7ρ.), Ζήκος (4ρ.), Καρανάτσιος 2, Λιανόπουλος 15 (4ρ, 1 τρ.), Τσεντζελής 4 (12ρ.), Χριστούλης 10 (1 τρ., 1 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των Bulldogs.