04/10/2024
SKG Bugs 14 14 18 16 - 62 -
Sintrim Team 22 19 13 7 - 61 -

Buzzer beater νίκη για τους SKG BUGS

Με buzzer beater οι SKG Bugs έκλεψαν τη νίκη από τους Sintrim Team και κέρδισαν με 62-61.

Στην 1η περίοδο οι Sintrim Team κράτησαν ψηλά το σκορ τους παρά την πίεση των SKG Bugs. Και οι δύο ομάδες έδειξαν την καλή τους εικόνα όμως αυτή των Sintrim Team επισκίασε των αντιπάλων τους. Στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 14-22.

Η εικόνα της 2ης περιόδου δεν διέφερε ιδιαίτερα από την προηγούμενη. Οι Sintrim Team αύξησαν τη διαφορά τους και πήραν ασφάλεια στο σκορ. Στο ημίχρονο ήταν προπορευόμενοι με 13 πόντους καθώς το σκορ ήταν 28-41.

Η 3η περίοδος ήταν η αρχή της επιστροφής των "εντόμων". Κράτησαν χαμηλά τους Sintrim Team, σκόραραν περισσότερους πόντους και έκλεισαν έστω και λίγο τη ψαλίδα της διαφοράς. Έμειναν πίσω στο τέλος του δεκαλέπτου με 46-54.

Η 4η περίοδος ήταν έντονη. ΟΙ SKG Bugs επέστρεψαν στο παιχνίδι και το τέλος προμήνυε να είναι δραματικό. Με το σκορ να είναι 60-61 επί των Sintrim Team, ο Γρηγόρης Αθανασιάδης σκοράρει και ανατρέπει το σκορ, με 5.9 δευτερόλεπτα να απομένουν. Στην τελευταία επίθεση οι Sintrim Team δεν σκόραραν και έμεινε το 62-61 για λογαριασμό των SKG BUgs.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Μπούφος με 21 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Sintrim Team ξεχώρισε ο Αστέρης Σαλαβάτης με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

SKG Bugs: Αθανασιάδης 9 (1), Δασκάλου 4, Μπάρας 5 (1), Μπούφος 21, Ξάνθος , Παπαδόπουλος Ν. 5 (1), Παπαδόπουλος Φ. 4, Τασιούλας 14 (2)

Sintrim Team: Αβραμίδης 7 (1), Ελευθεριάδης , Καζαντζής 20 (3), Λιβέρης Α. 6, Λιβέρης Χ. 1, Σαλαβάτης 21 (2), Τουρόγλου 3 (1), Τσιότρας 3