18/09/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 13 15 11 4 - 43 -
Δαλάι Κλάμα 12 12 10 12 - 46 -

Απόδραση με Buzzer Beater του Φλαμπούρη οι Δαλάι Κλάμα!

Τετάρτη βράδυ στο Μαζαράκη ο Αρισταίος υποδέχτηκε τους Δαλάι Κλάμα για την πρώτη αγωνιστική του Basketaki Cup. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι Δαλάι Κλάμα με Buzzer Beater έκλεψαν την νίκη από τον Αρισταίο με σκορ 43-46.

Το ματς είχε από το ξεκίνημα γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά παραγωγικές στην επίθεση. Ο Αρισταίος με 1 τρίποντο του Φιλιππόπουλου και 2 εύστοχα σουτ προηγήθηκε με 6 πόντους, ενώ ο Δημητράτος σκόραρε με λει απ. Από τους Δαλάι Κλάμα οι Σωτηράκης, Φλαμπούρης και Μπεκρής βοήθησαν επιθετικά και έφεραν το ματς σε απόσταση αναπνοής.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το ίδιο τέμπο κι έφτασαν στο +8, έχοντας πολύ καλή λειτουργία στην επίθεση. Ο Αρισταίος με τους Δούρο, Gjini και Φιλιππόπουλο έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας. Από την άλλη το σύνολο του coach Μπουρελάκου έβγαλε αντίδραση ρίχνοντας την διαφορά στους 4, με τους πόντους των Μπέη και Δόλια. Οι γηπεδούχοι πάρα την αντίδραση των Δαλάι Κλάμα πήγαν στα αποδυτήρια με +4 (28-24).

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, έδειξαν να έχουν "σφυγμό" στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και με πρωταγωνιστές τους Φλαπούρη, Δόλια και Μπέη, πέρασαν μπροστά με 3 πόντους. Όμως ο Αρισταίος είχε την δική του απάντηση με τον Δημητράτο και τον Δούρο να σκοράρουν και να δίνουν ελαφρύ προβάδισμα 5 πόντων. Έτσι ο Αρισταίος έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 39-34.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού έκρυβε ένα πραγματικό ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Αρισταίος κρατούσε την νίκη για 39 λεπτά με τον Φιλιππόπουλο να ευστοχεί σε σουτ 2 πόντων. Το σκορ ήταν στο 43-40 και απέμεναν 15 δευτερόλεπτα. Οι Δαλάι Κλάμα με τρίποντο από την γωνία του Μπέη έφεραν σε απόλυτη ισορροπία το παιχνίδι. Αυτό όμως δεν ήταν το τελευταίο γεγονός. Σε ένα ριμπάουντ του Μπεκρή η μπάλα πήγε στα χέρια του Δόλια και από κει στον Φλαμπούρη,  που με σουτ απο το κέντρο του γηπέδου, εστειλε την μπάλα στο καλάθι και έφερε την νίκη στην ομάδα του. Το τελικό σκορ ήταν 43-46.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο  Χρήστος Φλαμπούρης με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ (double-double), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αριστείδης Δημητράτος με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Α.Σ.Κ Αρισταίος (Δεμένεγας): Δρόσος,  Gjini 4, Τούντας,  Δημητράτος 10, Μανούρης 3, Δούρος 8, Τζίγκος 2, Τζάθας 2, Φιλιππόπουλος 10, Περδικάρης,  Παούρης 4.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας, Μπέης 9, Δόλιας 5,  Νικηταράς, Μπεκρής 9, Σωτηράκης Α. 4, Φλαπούρης 15, Γλύκας,  Σωτηράκης Β. 4.

Τι μας άρεσε: Το Buzzer Beater από το κέντρο του Χρήστου Φλαμπούρη!