19/10/2022
Gran Camaria 23 21 23 27 - 94 -
Zita Group 2 9 4 9 - 24 -

Camaria για φίλημα!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τα Gran Camaria στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Zita Group με 94-24 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ξεκίνησαν το παιχνίδι τα Gran Camaria, καθώς με 8 πόντους του Κουντούρη, άλλους τόσους του Χρυσίνα και 5 του Λαγουρού, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 23-2. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Σκούμας.

Πιο ισορροπημένο ήταν το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Λαγουρού, 6 του Αθανασίου και 4 του Παπάζογλου, οι κίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 33 πόντων, 44-11. Ο Παπαπέτρου με 4 πόντους, ο Γιαννούλης με ένα τρίποντο και ο Ζήκουλης με ατομική ενέργεια έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της Zita Group σε εκείνο το σημείο.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Gran Camaria, αφού με 6 νέους πόντους του Χρυσίνα, 5 του Κουντούρη, 4 του Τσακανίκα και τρίποντο του Παπάζογλου, έφτασαν την διαφορά στους 52, 67-15. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για την παρέα του Ζήκουλη στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Γιαννούλης από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 67-15!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την παρέα του απόντα Βακαλόπουλου να επικρατεί με 94-24, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αθανασίου, Σακελλαρίου, Χρυσίνα, Τσακανίκα και Λαγουρού, με τον Αθανασίου Junior να κλέβει τις εντυπώσεις με το τρομερό γκολ φάουλ που πέτυχε. Για την Zita Group στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ζήκουλης, Σκούμας, Μπίφσας και Παπαπέτρου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 41/75 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/8 βολές, 8/43 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 26 λάθη.

Betsson mvp για τα Gran Camaria ο Αθανασίου με 22 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 9/15 δίποντα και 1/1.

Gran Camaria (Αθανασίου): Παπάζογλου 9 (1), Σακελλαρίου 4, Τσακανίκας 8, Κουντούρης 13 (1), Χρυσίνας 18, Λαγουρός 20, Αθανασίου 22 (1)

Zita Group (Ζήκουλης): Σκούμας 4, Τσουπάκης 1, Ζήκουλης 3, Γιαννούλης 6 (2), Παπαπέτρου 8, Μπίφσας 2, Χίμα

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό γκολ φάουλ του Βασίλη!