18/12/2022
Bonobo BC 19 9 8 15 - 61 -
Capital Con-Trolls 16 14 21 18 - 69 -

Capital Con – Trolls απ’ τα παλιά !

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena οι Bonobo υποδέχθηκαν τους Capital Con-Trolls για την 8η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Evolution League. Ούσα πλήρης, συγκεντρωμένη και αποφασισμένη, η ομάδα των αδερφών Μαρζάβα πήρε πολύ σημαντική νίκη επικρατώντας με 61-69. Τρίτη νίκη για την Capital που απομακρύνεται από τις επικίνδυνες θέσεις, δεύτερη ήττα για τους Bonobo που πλήρωσαν τις απουσίες και την αστοχία τους. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις Μαϊμούδες να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικές. Κιτσαντάς (7π.) και Στ. Μπάμπαλης (6π.) μπήκαν ζεστοί στο παρκέ, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Τσάκλη (2π.), Φουρτάκα (2π.) και  Δημοσχάκη (2π.). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν ιδιαίτερα βρίσκοντας στήριγμα επιθετικά στους Ασλανίδη (7π.), Νίκα (7π.) και Λυκογιάννη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου,οι μετέπειτα νικητές ήταν καλύτεροι και ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με βασικό όπλο την επιθετική τους πολυφωνία (7 διαφορετικοί σκόρερ). Στην αντίπερα όχθη, ο Στ. Μπάμπαλης (6π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Capital, όμως έμοιαζε μόνος επιθετικά. Σκορ ημιχρόνου, 28-30.

Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες μάς προσέφεραν όμορφο θέαμα, έχοντας αμφότερες αυξημένη παραγωγικότητα. Στ. Μπάμπαλης (7π.), Κιτσαντάς (6π.) και Δημοσχάκης (5π.) τράβηξαν κουπί για τους Bonobo, ενώ oι Con-Trolls απάντησαν με το επιθετικό κρεσέντο του Νίκα (13π.) αλλά και τους Ασλανίδη (6π.), Λυκογιάννη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 18-21.

Μεγάλη μάχη και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Bonobo ανέβασαν ένταση στην άμυνα και πίεσαν στα 4/4 του γηπέδου, αλλά οι Capital Con-Trolls παρέμειναν ψύχραιμοι. Με τους Θεοδώρου (6π.), Γούλα (6π.), Ασλανίδη (4π.) και Νίκα (2π.) να ξεχωρίζουν η ομάδα των αδερφών Μαρζάβα άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και έφτασε δίκαια στη νίκη. Στ. Μπάμπαλης (9π.) και Κιτσαντάς (5π.) πάλεψαν για την ανατροπή, αλλά η κλεψύδρα είχε αρχίζει να αδειάζει και οι Bonobo γνώρισαν μοιραία τη δεύτερη φετινή τους ήττα στο πρωτάθλημα της Evolution.

Στο τέλος του αγώνα, οι Bonobo είχαν 20/58 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Capital Con-Trolls είχαν 26/47 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 23 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Νίκας με 24 πόντους και double-double, έχοντας 9/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Μπάμπαλης με 28 πόντους, έχοντας 7/14 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 5/5 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Bonobo (Μπάμπαλης) : Δημοσχάκης 9, Κιτσαντάς 18 (1), Μπάμπαλης Στ. 28 (3), Μπάμπαλης Ε., Τσάκλης 2, Φουρλής 4.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας) : Ασλανίδης 17, Γούλας 6 (1), Θεοδώρου 8, Κατσάτσος, Λυκογιάννης 7 (1), Μαρζάβας Π., Νίκας 24 (1), Ξανθάκης 2, Πασπάτης 2, Φουρτάκας 3.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.