11/11/2019
Capital Con-Trolls 8 13 22 21 - 64 -
Brazzerzz Beachterzz 11 19 12 19 - 61 -

Capital πίεση και ανατροπή!

Οι Brazzerzz Beachterzz προηγούνταν με εννιά πόντους στο ημίχρονο, αλλά οι Capital Con-Trolls πίεσαν πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «πορτοκαλί» και γύρισαν το παιχνίδι, παίρνοντας τη δεύτερη νίκη τους στον πρώτο όμιλο της Development League (2-0), αναγκάζοντας τους Μπίχτερζ να χάσουν για πρώτη φορά (1-1).

Μπορεί οι Τρολς να είχαν εκτός το μεγάλο τους «όπλο» (Νίκας), όμως φάνηκε από την αρχή ότι ήθελαν πολύ τη νίκη και προσπάθησαν να το διαχειριστούν όσο καλύτερα μπορούσαν, με αλλαγές στα μαρκαρίσματα και διαφορετικούς τρόπους επίθεσης, βλέποντας όμως από το δεκάλεπτο τους Μπράζερζ να παίρνουν το προβάδισμα, αφού οι Δημητριάδης, Φώτης Δριβάκος και Πάνος Βγενόπουλος ήταν λίγο πιο εύστοχοι (8-11).

Οι «πορτοκαλί» μπήκαν πιο συγκεντρωμένα και στη δεύτερη περίοδο και οι Παπασχοινόπουλος, Φώτης Δριβάκος, Ζώτος, Δημητριάδης, Μανωλάτος τους έβαλαν στο +10 (9-19 στο 15’), με τους Κάπιταλ να προσπαθούν να απαντήσουν με τρίποντα του Θεοδώρου και κοντινά σουτ από Καλπούζο, Χαλκιά, αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο 21-30 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Από το τρίτο δεκάλεπτο οι Κον-Τρολς άρχισαν να πιέζουν περισσότερο και σιγά σιγά πλησίαζαν με τους Χαλκιά, Ξανθάκη και τον Αναστάση Μαρζάβα που έβαλε δύο τρίποντα και έδωσε την ψυχολογική ώθηση στους συμπαίκτες του, να κάνουν τελικά την ανατροπή και να ολοκληρωθεί το 30ο λεπτό στο 43-42, αφού τα σουτ των Δημητριάδη, Βγενόπουλου, Ζώτου, δεν αρκούσαν για να κρατήσουν μπροστά τους Brazzerzz.

Μεγαλύτερη ήταν η πίεση από τους Capital στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρότι οι Δημητριάδης, Ζώτος, Φώτης Δριβάκος και Κυριάκος… πάσχιζαν να ξαναφέρουν σε θέση οδηγού τους Beachterzz, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και οι Αθανάσαινας, Καλπούζος, Μαρζάβας και Λυκογιάννης διαμόρφωσαν το 64-61, που τους έδωσε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στην Development League και έκαναν τον κόουτς Παπαχριστόπουλο να δηλώσει ότι είναι ήδη… έτοιμος για άνοδο!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Βαγγέλης Χαλκιάς με 15 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από τους Μπίχτερζ ξεχώρισε ο Φωτάρας Δριβάκος με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι «θαλασσί» είχαν 18/47 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 13/27 βολές, 47 ριμπάουντ (9-38), 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 16 λάθη και 4 μπλοκ, με τους «πορτοκαλί» να τελειώνουν το ματς με 15/43 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 16/32 βολές, 49 ριμπάουντ (13-36), 8 ασίστ, 7 κλεψίματα και 21 λάθη.

Capital ConTrolls (Παπαχριστόπουλος): Χαλκιάς 15, Α. Μαρζάβας 15 (3), Αθανάσαινας 10, Θεοδώρου 7 (2), Ξανθάκης 6, Λυκογιάννης 6, Καλπούζος 5, Κατσάτσος, Μπομπόκης

Brazzerzz Beachterzz (το φάντασμα του Πίλτση): Δημητριάδης 16 (1), Ζώτος 12 (2), Φ. Δριβάκος 11, Μανωλάτος 8 (1), Κυριάκος 5, Π. Βγενόπουλος 5, Α. Δριβάκος 2, Παπασχοινόπουλος 2, Σπάχος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το πάθος των Κάπιταλ και η πίεσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, που ανάγκασε τους Μπράζερζ να λαθέψουν αρκετά (21 φορές) και τελικά να μην κάνουν άλλη ανατροπή.