25/03/2023
Brooklyn Nerds 6 10 16 7 - 39 -
Ellinoroston Celtics 20 17 17 11 - 65 -

Ellinoroston Celtics, όπως και στον πρώτο γύρο!

Όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, έτσι και χθες το βράδυ στον Άγιο Νικόλαο, οι Ellinoroston Celtics επικράτησαν εύκολα των Brooklyn Nerds με 39-65 για την 25η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της D2-League και πήραν το ένατο φετινό ροζ φύλλο αγώνα!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Ellinoroston Celtics στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Δαυίδ, 5 του Γουρνέλου και buzzer beater του Κοσκίνα στο φινάλε, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 6-20! Ο Φορτσάτος με 4 πόντους και ο Τσιάμαλος με 2 βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Χατζηγιάννη και τρίποντο του Ασημάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 16-37. Δεν μπόρεσαν οι Brooklyn Nerds να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα τρίποντα των Κοντορουχά και Τσιάμαλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του  Χρήστου Νάστου κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 7 πόντους του Κοσκίνα και τρίποντα των Χατζηγιάννη, Στράτου Φυλακτού και Δαυίδ, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +22, 32-54. Ο Κόσσυβας με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, 4 είχε ο Φορτσάτος και ένα τριποντάκι ο Κοντορουχάς. Σκορ τρίτης περιόδου 32-54!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Ellinoroston Celtics έφτασαν εύκολα στη νίκη με 39-65, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ασημάκου,  Χατζηγιάννη και Ζήσιμου Φυλακτού. Για τους μπλε στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Νικολαΐδης και Λουκάς Λιατόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 13/44 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 8/18 βολές, 15/44 δίποντα και 9/22 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Brooklyn Nerds ο Φορτσάτος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/17 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Ellinoroston Celtics ο Κοσκίνας με 10 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Κόσσυβας 7, Κοντορουχάς 6 (2), Λιατόπουλος Λ. 2, Λιατόπουλος Γ., Φορτσάτος 10, Νικολαΐδης 6, Πανδής 3, Τσιάμαλος 5 (1)

Ellinoroston Celtics (Νάστος Χ. - Νάστος Β.): Ασημάκος 7 (1), Γιαννάκος 4, Γουρνέλος 7 (1), Δαυίδ 10 (2), Κοσκίνας 10 (2), Παπαϊάκος 1, Πιρπιρόγλου 1, Φυλακτός Σ. 5 (1), Φυλακτός Ζ. 7, Χατζηγιάννης 13 (2)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Ellinoroston Celtics!