01/10/2024
Ellinoroston Celtics 9 13 8 14 - 44 -
Chicago Hulks 12 19 18 14 - 63 -

Οι Ellinoroston Celtics ένιωσαν την… οργή των Hulks!

Η δεύτερη συνεχόμενη νίκη ήρθε το βράδυ της Τρίτης 1 Οκτωβρίου για τους Chicago Hulks, οι οποίοι παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι και αποτελεσματικοί κόντρα στους Ellinoroston Celtics και επικράτησαν 63-44. Η εικόνα που παρουσίασαν οι Hulks αμυντικά, αλλά και επιθετικά ειδικά στη τρίτη περίοδο τους βοήθησε να φτάσουν ένα βήμα πιο κοντά στην επικράτηση, η οποία ήρθε τελικά με σχετική ευκολία. Οι «Κέλτες» δεν κατάφεραν ούτε στη 2η αγωνιστική να πάρουν το ροζ φύλλο και έτσι παραμένουν χωρίς νίκη στη Development 2 League.

Στα του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και βρέθηκαν μπροστά με 1-7. Οι Celtics άφησαν πίσω τους τη κακή εκκίνηση και ισοφάρισαν σε 7-7, ωστόσο ο Σουκοβέλος με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τους Hulks με 7-10. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου και οι δύο ομάδες δεν είχαν καθαρό μυαλό, έκαναν «φτηνά» λάθη, με αποτέλεσμα να μην είναι και τόσο παραγωγικές. Όπως και να ‘χει οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν με το υπέρ τους προβάδισμα μετά το πέρας των πρώτων 10 λεπτών (9-12).

Η διαφορά δεν άργησε να πάει στο +10 καθώς ο Σουκοβέλος συνέχισε να είναι αποτελεσματικός και έγραψε το 9-19. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με Μαλτέζο και Φυλακτό να ρίξουν την απόσταση, ωστόσο από την άλλη πλευρά ο Παπαγιάννης, όπως και ο Σουκοβέλος είχαν απάντηση (18-27). Το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε τους Chicago Hulks να κρατούν στα χέρια τους μία διαφορά 9 πόντων μιας και ο φωτεινός πίνακας έγραφε 22-31.

Οι Chicago Hulks επέστρεψαν… φουριόζοι μετά από την ανάπαυλα και έχτισαν ένα σερί  0-9 για να ξεφύγουν στο 22-40. Παράλληλα έκαναν ακόμα πιο πιεστική την άμυνά τους, γεγονός που δυσκόλεψε αρκετά τους Ellinoroston Celtics, ενώ ο Λύτρας βρήκε σκορ πίσω από τα 6,75 με το σκορ να ξεφεύγει στο 23-43. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 30-49.

Ο Παπαγιάννης μόλις επέστρεψε ξανά στο παρκέ ήταν εκείνος που ξεχώρισε αμέσως και με τις δικές του προσπάθειες έκανε το 35-54. Το ματς είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο στο οποίο δεν μας άφηνε αμφιβολία για το νικητή και απλώς απέμενε να δούμε ποια θα ήταν η τελική διαφορά. Οι Hulks σταμάτησαν στο +19 και με αυτό το τρόπο πήραν μία ευρεία νίκη με 63-44.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Παπαγιάννης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Από τους Ellinoroston Celtics εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Ιωάννης Μαλτέζος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ellinoroston Celtics (Παπαϊάκος): Γιακουβάκης 2(3ρ.), Δαυίδ, Μαλτέζος 8(8ρ.), Νάστος 5(4ρ.), Νικολαΐδης, Παπαϊάκος 8(4ρ.), Πιρπίρογλου 9(4ρ.), Τσιούμαρης, Φυλακτός 12(1ρ.)

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Βασιλόπουλος 5(9ρ.), Δελατόλας Π. 6(7ρ.), Δελατόλας Ε., Λύτρας 8(2ρ.), Παπαγιάννης 19(7ρ.), Σουκοβέλος 11(8ρ.), Τιγγινάγκας Ν., Τιγγινάγκας Α. 4(1ρ.), Φουντάς 10(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο των Chicago Hulks!