All Blacks 9 7 12 17 - 46 -
RBD ProfiterAll-Stars 12 11 17 12 - 52 -

"Χαλαρή" νίκη για τους ProfiterAll Stars!

Έχοντας το πάνω χέρι στην αναμέτρηση καθ'όλη την διάρκειά του, οι ProfiterAll Stars επικράτησαν των All Blacks για το Basketaki Rebound.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, αφού και οι δύο ομάδες κατέβηκαν με πολλές απουσίες, κάνοντας διαχείριση δυνάμεων. Οι ProfiterAll Stars ήταν ένα... "κλικ" ανώτεροι και με καλάθια των Πούγια και Κόττα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 9-12. Για τους All Blacks οι Σπυρόπουλος και Τσαλουκίδης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Με τρίποντα του Σαμαρτζή και δίποντο του Τσαμαλή, οι All Blacks έγιναν πιο... δραστήριοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας και πάλι σε καλή κατάσταση τους Κόττα και Πούγια και σε συνδυασμό με την δυναμική παρουσία του Αμανατίδη, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και έκαναν το σκορ 17-23 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με τον Πούγια να τραβάει το... κουπί στην επίθεση και τους Αμανατίδη και Κόττα να τον ακολουθούν σε απόδοση, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, χτίζοντας διψήφια διαφορά (29-40), ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Τσαλουκίδη, σημείωσαν μόλις 6 πόντους και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Με τρίποντα των Σαμαρτζή και Σπυρόπουλου και δίποντα του Τσαλουκίδη, οι γηπεδούχοι με... αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 41-46 και έβαλαν "φωτιά" στην αναμέτρηση. Οι ProfiterAll Stars δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, γύρισαν τη μπάλα με υπομονή στην επίθεση και με καλάθια των Αμανατίδη και Πούγια έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 46-52.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κόττας με double double και 13 πόντους (3/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/37 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/50 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

All Blacks (Χερβατίδης): Καλλιώρας 1, Τσαλουκίδης 14, Σπυρόπουλος 6 (2), Σαμαρτζής 17 (3), Τσαμαλής 6, Χερβατίδης 2

ProfiterAll Stars (Αμανατίδης): Αμανατίδης 14, Κόττας 13 (1), Πούγιας 19, Γκίνης 4, Βουτσάς 2

Τι μας άρεσε: Παρά τις πολλές απουσίες τους, οι δύο ομάδες έπαιξαν όμορφο μπάσκετ και το ευχαριστήθηκαν.