Slam Ducks 14 9 16 19 - 58 -
The Roots 10 6 5 13 - 34 -

Χαλαρό Σαββατόβραδο για τους Slam Ducks!

Οχτώ έκαναν τις νίκες τους στην Development2 League οι Slam Ducks, καθώς επικράτησαν άνετα των Roots στο Κάρβουνο.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Roots προηγήθηκαν με 2-8 χάρη στους Φιλιππή και Ζαμπάρα, όμως οι γηπεδούχοι μ' ένα σερί στα τελευταία λεπτά από τους Προφήτη, Καραλουκά και Μαυρουζούμη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 14-10 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Οι "Ιπτάμενες Πάπιες" συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο και να διατηρούν εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στους Καραλουκά και Μαυρουζούμη. Οι φιλοξενούμενοι που είδαν τον Καραγιώργο να ξεχωρίζει με την απόδοσή του, "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν αρκετά λάθη και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. Σκορ ημιχρόνου, 23-16.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ducks αφού με εξαιρετική άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 16-5 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (39-21). Κάκιστη ήταν η εικόνα των Roots στο τρίτο δεκάλεπτο που έχασαν την επαφή με το σκορ και είδαν το έργο τους να γίνεται ακόμη πιο δύσκολο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία αφού η ομάδα του Ισαακίδη είχε εξασφαλίσει τη νίκη. Έτσι, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ και οι γηπεδούχοι με καλάθια των Μπούνταλη, Καραλουκά και Ισαακίδη έφτασε εύκολα στη νίκη με 58-34. Οι Roots μπορεί να κυμάνθηκαν και πάλι σε ρηχά νερά, όμως ευχαριστήθηκαν το παιχνίδι γι' ακόμη μία αγωνιστική.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Προφήτης με double double και 11 πόντους (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/39 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/30 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Ισαακίδης 3, Καραλουκάς 6 (2), Λειβαδής 8, Μαυροζούμης 11 (1), Μπούνταλης 13 (1), Προφήτης 11 (1), Χάλδας 6.

Roots (Σοκολάκης): Αργυράκης, Ζαμπάρας 12 (1), Καραγιώργος 5 (1), Λαγωνικάκος 1, Πετσίνης, Σοκολάκης 6 (2), Φιλιππής 10 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των νικητών που ουσιαστικά έκρινε και την αναμέτρηση.