22/10/2022
Chicken Nuggets 12 15 18 15 - 60 -
Los Abeles Fakers 21 15 6 7 - 49 -

Chicken Nuggets με τα όλα τους!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Los Abeles Fakers, καθώς με 8 πόντους του Αντωνάκη, 6 του Τσαντζαλή και 4 του Βλασσόπουλου, προηγήθηκαν με 12-21. Ο Κορδάς με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Αργυρόπουλος και Καρακαϊδός.

Στην δεύτερη περίοδο οι Chicken Nuggets βρήκαν τα πατήματά τους και με 6 πόντους του Καρακαϊδού και τρίποντα των Τσιγγίστρα - Μουχλιανίτη, πλησίασαν στον πόντο, 23-24, 4:30 για την ανάπαυλα. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι και με ακόμη 8 πόντους του Αντωνάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 27-36!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Ανδριόπουλου έκανε ό,τι ήθελε και με 10 πόντους του Μουχλιανίτη και 4 του Αργυρόπουλου, βρέθηκε στο +6, 43-37. Το μόνο που κατάφεραν οι πράσινοι ήταν να μειώσουν στους 3, 45-42, με τον Κωνσταντίνου να έχει ένα έμμεσο τρίποντο και τον Βλασσόπουλο ένα δίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 45-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicken Nuggets είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ανδριόπουλο, Καρακαϊδό, Κορδά και Αργυρόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-49. Δεν μπόρεσαν τα "Ρακούν" να βρουν ρυθμό ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι ηττήθηκαν, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Τσαντζαλή, Βογιατζή και Βλασσόπουλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 18/32 δίποντα και 6/34 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 17/54 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Chicken Nuggets ο Μουχλιανίτης με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/4 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Βλασσόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 5/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος): Αργυρόπουλος 12, Ανδριόπουλος 3 (1), Κορδάς 9 (1), Μουχλιανίτης 14 (3), Τσιγγίστρας 5 (1), Παππάς 1

Los Abeles Fakers (Βογιατζής Θ.): Αντωνάκης 16 (2), Λουκαΐτης, Κωνσταντίνου 7, Τσαντζαλής 11 (1), Φωτεινός, Κωνσταντουδάκης, Βογιατζής Π. 4, Βλασσόπουλος 11

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των Chicken Nuggets στο δεύτερο μέρος!