04/03/2023
LazerWolves 16 14 16 11 - 20 -
Chicken Nuggets 19 12 20 22 - - -1

Chicken Nuggets για φίλημα !

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Chicken Nuggets πραγματοποίησαν τη καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, επικρατώντας των άξιομαχών Lazers με σκορ 57-73!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Δημήτρης Τυροκόμος  με 22 πόντους, 19 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Φώτης Δημητρακόπουλος είχε 5 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτήν την όμορφη αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν από τις πρώτες στιγμές του αγώνα να πάρουν τα ηνία και εν τελεί το κατάφεραν, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το υπέρ τους 16-19. Ο Τυροκόμος  σ’ αυτό το διάστημα πραγματοποιείσαι μία πολύ καλή εμφάνιση με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ στο ενεργητικό του και συνεπικουρούμενος από τον εξαιρετικό μέσα στο ζωγραφιστό Καρακαϊδο(7), αποτέλεσαν τον κυριότερο λόγο για το προβάδισμα αυτό. Στην αντίπερα όχθη, οι Κουφόπουλος και Κατσαλής ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Lazers με 7 και 5 πόντους αντίστοιχα.

Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε στον Αντωνακόπουλο και την παρέα του, αφού κατάφερα να κερδίσουν το δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους 14 – 12. Οι Κουφόπουλος(7π) και Κατσαλής(5π) συνέχισαν να ξεδιπλώνουν στο παρκέ του Athens Sports Hall μέρος του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που τους χαρακτηρίζει ως παίκτες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Καρακαϊδός(6π) πλήγωσε εκ νέου τον αντίπαλο κάτω από το καλάθι , βοηθώντας τους Nuggets να μείνουν κοντά στο σκορ. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 30 – 31.

Η chicken επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να βάλουν τις βάσεις ώστε να καταφέρουν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη. Ο Άγγελος Ανδριόπουλος δικαιολόγησε τον τίτλο του φυσικού ηγέτη αυτής της ομάδας, καθώς με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ βοήθησε τους κυανοκίτρινους  να κλείσουν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 46 – 51. Στην αντίπερα όχθη, ο Κατσαλής(6π) για ακόμη μια φορά ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την ένταση στο παιχνίδι τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Τυροκόμο(11π) να κάνει πράγματα και θάματα πραγματοποίησαν μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution league με σκορ 57 – 73.

Οι Chicken Nuggets είχαν 21/44 δίποντα, 8/42 τρίποντα, 7/15βολές, 63 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/49 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 5/13 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 5 λάθη.

Lazers(Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 7, Βελλής 6, Δημητρακόπουλος 5, Κατσαλής 21, Κουφόπουλος 18, Παπαθωμάς, Χαντζάρας.

Chicken Nuggets(Άγγελος Ανδριόπουλος): Άγγελος Ανδριόπουλος 12, Βασίλης Ανδρικόπουλός 3, Καρακαϊδός 21, Καρδάσης 2, Μουχλιανίτης 8, Μπακογιάννης 5, Τυροκόμος 22.

Τι μας άρεσε: Η καλύτερη φετινή εμφάνιση της ομάδας των Ανδριόπουλων!