22/04/2024
Gunners 10 17 25 15 - 67 -
Retro Pacers 15 17 13 12 - 59 -

Το el clasico στους Gunners!

Δύο στα δύο για τους Gunners στον έκτο όμιλο της Summer Evolution League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν στο παραδοσιακό ντέρμπι τους Retro Pacers με 67-59 στην Ζωφριά!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Retro Pacers, καθώς με 4 πόντους του Κουτσουρή, 4 του Μπουρμπόν και τρίποντο του Ιωαννίδη, προηγήθηκαν με 0-7 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 10-15. Ο Ακουμιανάκης με 3 πόντους και ο Πατσίκας με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Μπούρντα κυριάρχησε μέσα στο ζωγραφιστό και με 11 δικούς του πόντους έδωσε στους φιλοξενούμενους αέρα 11 πόντων, 14-25, 5:00 για την ανάπαυλα. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Gunners και με 7 πόντους του Ακουμιανάκη, 4 του Παπαδόπουλου και 4 του Καλογιαννίδη, μείωσαν στους 5, 27-32!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παναγόπουλου πετούσε φωτιές στην επίθεση και με 12 πόντους του Καραμπέτσου και 8 του Ακουμιανάκη, προσπέρασε για πρώτη φορά και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 52-47! Ο Γεωργάρας ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του Αναγνωστόπουλου κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 52-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gunners άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο με 9 πόντους, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 67-59! Ο Μπούρντα με 6 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους Retro Pacers στα τελευταία λεπτά, ενώ από 3 πόντους είχαν οι Κουτσουρής και Ιωαννίδης.

Betsson MVP των Gunners ο Καραμπέτσος με 16 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Retro Pacers ο Μπούρντα με 21 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές και 8/13 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Gunners (Παναγόπουλος): Καραμπέτσος 16 (2), Παπαγεωργίου, Καλογιαννίδης 4, Ακουμιανάκης 20 (1), Ζούρος 4, Πάνιας 2, Πατσίκας 6 (1), Παπαδόπουλος 15

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος): Μπούρντα 21, Αναγνωστόπουλος 6, Γεωργάρας 8, Ιωαννίδης 9 (2), Μπουρμπόν 4, Κουτσουρής 9, Πουλαδάκης 2

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο των Gunners!