24/11/2022
Cosa Nostra 16 10 13 22 - 61 -
Clowns 14 9 17 22 - 62 -

Clowns στο νήμα!

Περιττεύουν τα λόγια για να περιγράψουμε το πόσο "ματσάρα" ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα στην Cosa Nostra και τους Clowns, με τους δεύτερους να κερδίζουν με 61-62.

Ρυθμός και μπόλικο τρέξιμο στο παρκέ του Περιστερίου για Cosa και Clowns, με Κάκιο και Γονιδάκη να βάζουν μπροστά το επιθετικό τους ταλέντο και να οδηγούν στο 16-14 για πρώτη περίοδο την ομάδα τους, με τους Σαρίκα και Κιούση να ξεχωρίζουν για τους φιλοξενούμενους.

Οι Clowns προσπάθησαν με ατομικές κυρίως ενέργειες να σκοράρουν και να μειώσουν, με την Cosa να στηρίζεται στον Γονιδάκη για τη διατήρηση του ελέγχου μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε στο 26-23 για Cosa Nostra.

"Πάγωσαν" λίγο οι δύο ομάδες στις αρχές του τρίτου μέρους, με το παιχνίδι να χάνει το ρυθμό του και τον Ρες να κρατάει με σουτ από μέση απόσταση το μομέντουμ για την παρέα του Γονιδάκη. Οι Clowns με Μέλλο και Πάτρο να... ταΐζονται στο ποστ έμειναν κοντά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-40 γι' αυτούς, με εξαιρετικό κλείσιμο της περιόδου.

Ήταν τόσο καλό και ποιοτικό το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού που πραγματικά δεν ήθελες να τελειώσει! Συνεχείς εναλλαγές του σκορ, πάθος και Μπρούστας με Κάκιο που έκαναν το step up αρχικά και φάνηκε να δίνουν τη νίκη στην Cosa, με Κιούση και Μέλλο να κάνουν... παπάδες και να "τουμπάρουν" την κατάσταση, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει μετά από συγκλονιστική εξέλιξη στους Clowns με τελικό σκορ 61-62!!!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Πατρός με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Cosa ξεχώρισε ο Νίκος ο Κάκιος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/46 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 12/19 βολές, 43 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 20 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/46 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 12/20 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λαθάκια.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Γονιδάκης 11, Κάκιος 18, Κουτσουριδάκης, Μούρτζης, Μπρούστας 17 (12 ριμπ.), Ρες 11, Τζαχρίστας, Χατζησυμεωνίδης 4.

Clowns (Σαρίκας): Αρβανιτάκης 3, Βασιλάκος 2, Κιούσης 11, Μέλλος 15, Μελάς 4, Μπουρνάζος, Πάτρος 10, Σαρίκας 16, Σουσάνης 1.

Τί μας άρεσε : Κάτι τρίποντα από Κιούση και Σαρίκα που ήταν...μαχαιριά!