07/01/2024
Collectors 21 17 14 25 - 77 -
Kill Beer 10 9 16 9 - 44 -

Collectors από ημίχρονο!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για το 2024, αλλά και το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι Collectors, καθώς για την 12η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν εύκολα την Kill Beer με 77-44 και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα!

Τρομερή εκκίνηση πραγματοποίησαν οι Collectors στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Ντίνου Αναστόπουλου, 6 του Κούδα και 4 του Κυριάκου, προηγήθηκαν με 19-4 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11, 21-10. Ο Τσοκαντάς και ο Μπογέας με 5 πόντους έκαστος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Αγγελομάτη και 4 του Κούδα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 38-19. Δεν μπόρεσε η Kill Beer να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Τσελίκη και τρίποντο του Τσοκαντά.

Με 4 πόντους του Κυριάκου και 4 του Πάνου Αναστόπουλου, οι "Συλλέκτες" βρέθηκαν στα μισά της τρίτης περιόδου στο +24, 50-26. Στη συνέχεια της περιόδου ο Τσελίκης πήρε μπρος και με 10 δικούς του πόντους, μείωσε στους 17, 52-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στη Ζωφριά και έτσι οι Collectors έφτασαν εύκολα στη νίκη με 77-44, χάρη σε εύστοχες προσπάθειες των Ντίνου Αναστόπουλου, Κούδα, Κυριάκου, Αγγελομάτη, Σκαμάγκου και Γαζεπίδη. Για τους "Μπυρόβιους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Θανάσης, Μπογέας, Γκούνας και Γεωργιόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/10 βολές, 30/61 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 27 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 11/27 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 18 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP των Collectors ο Κυριάκου με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/13 δίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Kill Beer ο Τσοκαντάς με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Collectors (Κυριάκου): Αγγελομάτης 5 (1), Αναστόπουλος Ν. 17 (1), Αναστόπουλος Π. 6, Γαζεπίδης 6, Κούδας 17 (1),  Σκαμάγκος 4, Παντελεάκης 6, Κυριάκου 16

Kill Beer (Μπογέας): Θανάσης 5 (1), Γεωργιόπουλος 2, Κοτσομύτης 2, Γκούνας 2, Τσοκαντάς 10 (2), Μπογέας 8 (1) , Τσελίκης 15 (2), Ναλμπαντούδης, Σαλονίκας

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Collectors μέσα στη ρακέτα!