21/04/2024
Kill Beer 14 16 10 12 - 52 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 9 17 7 21 - 54 -

Comeback και ροζ φύλλο για τους Bets!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, με τον εκπληκτικό Τσελίκη να ευστοχεί από μακριά κάνοντας ένα γρήγορο 5-0, για να ακολουθήσει το τρίποντο του Τσοκαντά. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, με τους Χαλαβατζή, Αγγελόπουλο και Λαδιά να δίνουν λύσεις επιθετικά, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 14-9.

Δεύτερο δεκάλεπτο, με την Kill Beer να ξεκινάει και πάλι δυνατά και τον Τσελίκη να βρίσκει πάλι 5 γρήγορους πόντους. Άξιος συμπαραστάτης ο Μπογέας με 5 πόντους ακόμα, έδωσε μια καλή διαφορά στην ομάδα του στα μέσα τους της δεύτερης περιόδου. Οι Brooklyn Bets είχαν και πάλι απάντηση με σουτ από μέση απόσταση του Αγγελόπουλου, για να έρθει το τρίποντο του Μουχίμογλου και να μειώσει σε 30-26 το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως νωθρά στο παρκέ επιχειρώντας πολλά άστοχα σουτ. Μπογέας και Παντελόπουλος για τους κίτρινους συνεργάστηκαν εκπληκτικά για το +7 των γηπεδούχων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Bets ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας μόνο 7 πόντους, μένοντας πίσω στο σκορ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Τρομερή πίεση ψηλά από την ομάδα του Παναγιώτου, ανάγκασε σε πολλά λάθη την Kill Beer και βρήκε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Μουχίμογλου, Αγγελόπουλος και Χαλαβατζής βρήκαν τα καλάθια που έπρεπε για την σπουδαία ανατροπή των Bets. Τελικό σκορ 54-56 με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μουχίμογλου με 27 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παντελόπουλος με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Kill Beer (Μπογέας): Αράπογλου, Γκούνας, Κοτσομύτης 2, Μπογέας 17, Ναλμπαντούδης 2, Νούκας, Παντελόπουλος 14, Τσελίκης 12, Τσοκαντάς 4

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 12, Λαδιάς 6, Μαυρογιαννάκης 6, Μουχίμογλου 14, Νικολαίδης 7, Ρούσσος, Χαλαβατζής 11

Τι μας άρεσε: Η πίεση ψηλά των bets!