01/12/2021
Cosa Nostra 12 16 13 20 - 61 -
Optimus Priamus 15 8 19 15 - 57 -

Cosa Μπρούστα!

Το βραδάκι της Τρίτης στο Basketaki Arena , σε ένα πολύ όμορφο ματς μεταξύ δύο καλών ομάδων, η Cosa Nostra με τον εκπληκτικό Θανάση Μπρούστα να την οδηγεί , επικράτησε με 61-57 απέναντι στους Optimus Priamus του Χάρη Μουστάκα!

Ο Χατούνογλου πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά η αντίδραση της Cosa Nostra ήταν άμεση και με 5 πόντους του Μπρούστα και τρίποντο του Γονιδάκη , ξέφυγε με 8 – 2 , αναγκάζοντας τον Μουστάκα να πάρει το πρώτο τάιμ-άουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και με τον Χατούνογλου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, τρίποντο του Μπούρμπουλα και καλάθια από Νομικό και Λοΐζο, έκλεισαν το δεκαλεπτο με το υπέρ τους 12 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αρκετά καλύτεροι και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Μπρούστα και Κάκιο με 6 πόντους έκαστος, πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 28 – 23. Για τους Optimus, ξεχώρισαν Χατούνογλου με 4 και Μπούρμπουλας με τρίποντο.

Πόντο πόντο πήγαινε το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα.Την Cosa Nostra οδηγούσε ο ασταμάτητος Μπρούστας με 9 πόντους στην επίθεση, ενώ για τους ανώτερους σε εκείνο το διάστημα Priamus, ο Λοΐζος ήταν μπροστάρης με καταπληκτικές άμυνες και 6 πόντους κι έπαιρνε βοήθειες από Παπαδάκο(4), Χατούνογλου , με το σκορ να είναι 41-42.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η Cosa Nostra οδηγούσε το σκορ με τους Μπρούστα και Καλαϊτζάκη να έχουν από 5 πόντους , για να έρθουν Λοΐζος, Χατούνογλου και Μπούρμπουλας να μειώσουν 51 – 50. Οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ και στην συνέχεια , με τον Μπρούστα να κάνει ότι θέλει την αντίπαλη άμυνα με 7 ακόμα πόντους, και τους Οptimus να μειώνουν στο καλάθι, με Χατούνογλου, Λοΐζο και Παπαδάκο(59-57). Σε εκείνο το σημείο εμφανίστηκε ο αρχηγός Γιώργος Γονιδάκης και με μακρινό δίποντο-μαχαιριά υπέγραψε το τελικό 61-57.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θανάσης Μπρούστας με 34 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Χατούνογλου με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η Cosa Nostra είχε 21 / 44 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα, 7 / 13 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Οι Optimus είχαν 20 / 46 δίποντα, 2 / 14 τρίποντα, 11 / 14 βολές, κατέβασαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας, Μπρούστας 34(6ρ.), Καλαϊτζάκης 5, Καμπουράκης, Γονιδάκης 5, Τραγής , Κουτσουριδάκης 1, Ζυγομαλάς (13ρ.), Κάκιος 13(16ρ.), Μούρτζης 3.

Optimus Priamus (Μουστάκας): Παπαδάκος 7, Μπούρμπουλας 10, Φουντουλάκης (8 ασίστ), Λοΐζος 16, Νομικός 4, Χατούνογλου 20(6ρ.).

Τι μας άρεσε: Τα τρία εκπληκτικά στοπ από Μπρούστα(2), Παπαδάκο.