23/04/2023
Cosa Nostra 15 13 18 17 - 63 -
Λύκοι 16 12 19 12 - 59 -

Cosa Nostra με καρδιά, ψυχή και ανατροπή!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Development League έκανε στο Athens Sports Hall η Cosa Nostra καθώς επικράτησε με ανατροπή των Λύκων με 63-59.

Εξαιρετικά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης, δείγμα του πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη. Οι Λύκοι όταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες προηγήθηκαν με 15-16, χάρη στα καλάθια των Καρακώστα, Κουρούβανη και Σάββα. Για τους γηπεδούχους οι Μπρούστας, Ρες και Κάκιος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Οι φιλοξενούμενοι στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, διατηρούσαν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Ρε έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις και εν τέλει ισοφάρισαν σε 28-28, κρατώντας τους πάντες σε αγωνία εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Σάββα έχοντας πλήρη συγκέντρωση και πλάνο στο παιχνίδι της κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 46-47, χάρη στο buzzer beater του Καρακώστα, σ' ένα δεκάλεπτο γεμάτο ένταση και πάθος. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν αρκετές δυσκολίες απέναντι στην σκληρή άμυνα των Λύκων, όμως ο Ρες το είχε πάρει προσωπικά. Ο γκαρντ της Cosa Nostra ήταν εξαιρετικός τόσο στα οργανωτικά, όσο και στα εκτελεστικά του καθήκοντα και κράτησε την ομάδα του ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης.

Αποφασιστικό βήμα για τη νίκη έκαναν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Λύκοι, αφού με πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπίδη, Σάββα και Καρακώστα προηγήθηκαν με 46-55. Ένα time out ήταν αρκετό για την Cosa Nostra για να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της, να "σφίξει" την άμυνά της, να παίξει ολοκληρωτικό μπάσκετ, να τρέξει ένα τρομερό σερί 17-4 και να φτάσει στη νίκη με 63-59, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Development League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπρούστας με 24 πόντους (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/22 δίποντα, 8/30 τρίποντα και 17/24 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/48 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 17/27 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας, Μπρούστας 24 (4), Χατζησυμεωνίδης 4, Γονιδάκης, Ρες 22 (3), Κουτσουριδάκης 4 (1), Ζυγομαλάς, Κάκιος 9

Λύκοι (Σάββας): Πάτρος 8 (1), Κουρούβανης 9 (1), Κούβελας 10, Χαροκόπος 6, Σάββας 10 (1), Καρακώστας 8 (1), Καχριμάνης, Χαραλαμπίδης 8

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο.