15/12/2022
Patras Orlando Tragic 11 6 10 18 - 45 -
Μπεκρίμ Team 11 11 10 12 - 44 -

Crunch time; Orlando Tragic time...

«Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση» λέει ο σοφός λαός και αυτό επιβεβαιώνεται περίτρανα στην περίπτωση των Orlando Tragic. Τέταρτο παιχνίδι τους που κρίνεται στο σουτ, τέταρτη φορά που βγήκαν αλώβητοι μετά από ένα πραγματικό θρίλερ. Τελευταίο τους θύμα οι Mpekrim Team, που αν και έφτασαν μια ανάσα από την πρώτη τους νίκη, τελικά υποτάχτηκαν και αυτοί στους «refuse to lose» Orlando Tragic (45-44).

Η αναμέτρηση...μύριζε ντέρμπι από το ξεκίνημα. Οι Mpekrim Team, όντας πιο διαβασμένοι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας στοχευμένα στην επίθεση, προηγήθηκαν με 4-11, όμως σε εκείνο το σημείο μπήκε στο ματς ο «game changer», Νίκος Μιχαλόπουλος, και με 7 σερί δικούς του πόντους ισοφάρισε σε 11-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το Α' δεκάλεπτο.

Στη Β' περίοδο, οι Orlando Tragic έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό στο επιθετικό κομμάτι, χάνοντας αρκετά εύκολα καλάθια, κυρίως με τον Κανατά, ο οποίος έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και είχε 1/9 δίποντα. Οι Mpekrim Team από την άλλη, συνέχισαν σε ένα βολικό για αυτούς τέμπο και πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 5 πόντων (17-22).

Στο δεύτερο μέρος το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Mpekrim Team να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα, με πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Δημήτρη, Παρόλα αυτά, οι τυπικά φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, την ίδια στιγμή που οι Orlando Tragic δεν μπορούσαν να προσπεράσουν. Το Γ΄δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-32, με τους δύο αντιπάλους να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για το φινάλε.

Στην Δ' περίοδο επικράτησε ο...νόμος των Orlando Tragic. Αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο (37-44, στο 37'), έβγαλαν σπουδαία αντίδραση στο τέλος και με ένα σερί 8-0 κέρδισαν τον αγώνα. Ήρωας... της τελευταίας στιγμής ήταν ο «μοιραίος» ως εκείνη τη στιγμή Θοδωρής Κανατάς, ο οποίος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Μιχαλόπουλος με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Βασίλης Τσερκέζης με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Orlando Tragic ολοκλήρωσαν το ματς με 17/55 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 5/17 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 45 ριμπάουντ, 11 ριμπάουντ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 5 λάθη. Οι Mpekrim Team από την άλλη είχαν 13/51 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 6/8 βολές. Μέτρησαν επιπλέον 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη.

Orlando Tragic: Γοργίας 2, Ευσταθόπουλος 6, Κανατάς 7, Καπώνης 4, Κυριαζής 2, Μιχαλόπουλος 12, Παπαγεωργίου 4, Πατρινός 0, Σιαμπλής 6, Σπηλιωτόπουλος 2

Mpekrim Team: Γιαννάτος 6, Δημήτρης Α. 19, Δημήτρης Χ. 3, Κυριακόπουλος 0, Νικολόπουλος 0, Προδρομίδης 0, Τσερκέζης 8, Φράγκος 8