23/09/2022
Ιπ-πότες 17 8 6 4 - 35 -
Wolves 9 12 8 15 - 44 -

Δάγκωναν στην άμυνα οι Wolves!

Το βράδυ της Παρασκευής 23 Σεπτεμβρίου στο Basketaki Arena , οι Wolves με γρανιτένια άμυνα και λύσεις στην επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο , έφτασαν στην επικράτηση απέναντι στους Ιπ-πότες με 35 – 44.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε η πρώτη περίοδος, με τους Wolves να μπαίνουν καλύτερα στο ματς και να προηγούνται με 5 πόντους του Φιλοκώστα και δίποντο του Ριζόπουλου και τους Ιππότες να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους στην συνέχεια, με τον Λακαφώση με 2 τρίποντα, τον Mούρτζο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4 πόντους, για το 17 – 9.

Οι Λύκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Φιλοκώστα με 5 και Καρατζά με 4 πόντους αντίστοιχα, προσπέρασαν με 17 – 19. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο του Παπαδόπουλου και καλάθια από Ντούκα και Μούρτζο, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 25 – 21.

Με το σταγονόμετρο σκόραραν οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με Σιαπάνη(4), Μούρτζο και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με Μεϊκόπουκο, Ριζόπουλο, Φιλοκώστα και Δασκαλούδη, για το 31 – 29.

Οι Ιπ-πότες είχαν τεράστια προβλήματα στην επίθεση στην τέταρτη περίοδο, βάζοντας μόνο δύο καλάθια με τον Μούρτζο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και με ηγέτη τον Δασκαλούδη με 5 πόντους, τον Τύρο να βάζει 4 και τον Καρατζά ένα τρίποντο, να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 35-44.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Καρατζάς με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μούρτζος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ 2 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι Ιπ-πότες είχαν 11 / 37 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα, 1 / 1 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη. Οι Wolves είχαν 19 / 53 δίποντα, 2 / 7 τρίποντα, 4 / 13 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Ιπ-πότες(Νταλαμπίρας): Κοσιαράς, Μούρτζος 12(11ρ.), Μπαρδούσης 2, Ντούκα 2, Παπαδόπουλος 3, Σιαπάνης 6(10ρ.), Λακαφώσης 7(7ρ.), Πεπόνης 3.

Wolves(Μούρτζος): Δασκαλούδης 10, Καρατζάς 7(8ρ.), Μεϊκόπουλος 2, Παπαευσταθίου 1, Τύρος 4, Φιλοκώστας 14, Ριζόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μάχες μέσα στην ρακέτα!