02/04/2023
Brotherhoops 14 10 8 19 - 51 -
Beeranhas 24 22 18 15 - 79 -

"Δαγκώνουν" επικίνδυνα τα Beeranhas!

Σε εξαιρετική κατάσταση συνεχίζουν να βρίσκονται τα Beeranhas, καθώς για την 26η και τελευταία αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα τους Brotherhoops με 51-79 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και αγκάλιασαν την τρίτη θέση!

Σαφώς καλύτερα ήταν τα Beeranhas στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 10 πόντους του Μουσούντα, 4 του Τζανάκη και βοήθειες των Αβούρη - Μιχαηλίδη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 14-24. Ο Ζαχαρόπουλος με 5 πόντους, ο Βιτανόπουλος με 4 και ο Χάλαρης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 πόντους του Αβούρη και 6 του Κύρκου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 24-46. Δεν μπόρεσαν οι Brotherhoops να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Μήσιου και τους 4 του Τζεβελέκου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με τους Κύρκο, Αναγνωστόπουλου, Τζανάκη και Μουσούντα να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, τα Beeranhas έφτασαν στο +32, 32-64. Λίγα πράγματα για τους γηπεδούχους και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Τζεβελέκο και Βιτανόπουλο να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 32-64!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους "Ροζούληδες" να επικρατούν με 51-79, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αβούρη, Τραϊφόρου, Μουσούντα, Κύρκου και Μιχαηλίδη. Για τους Brotherhoops στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ζαχαρόπουλος, Βιτανόπουλος και Μήσιος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 12/56 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 25 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 8/14 βολές, 34/64 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές και έκαναν 26 λάθη.

Πολυτιμότερος των Brotherhoops ο Τζεβελέκος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 3/12 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp για τα Beeranhas ο Μουσούντας με 22 πόντους, έχοντας 11/19 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Brotherhoops (Βουγάς): Τζεβελέκος 13 (1), Τσουλάτης, Βιτανόπουλος 16 (2), Ζαχαρόπουλος 10 (2), Μήσιος 7, Χάλαρης 5 (1λ, Τόλης

Beeranhas (Δέτσης): Αβούρης 15, Αναγνωστόπουλος 6, Κύρκος 13, Μουσούντας 22, Τζανάκης 8, Τζιφοπανόπουλος 2, Τραϊφόρος 4, Χαϊδάκης 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Beeranhas μέσα στο ζωγραφιστό!