15/01/2023
Pressof BC 13 12 12 23 - 50 -
Valhalla Phantoms 17 13 13 17 - 60 -

"Δαγκώνουν" οι Valhalla Phantoms!

Παρότι λίγοι, οι φιλοξενούμενοι παίκτες των Valhalla έπαιξαν όσο... έπρεπε και επικράτησαν της Pressof με σκορ 50-60, με τον αγώνα να πραγματοποιείται στο ΣΕΦ.

Τρίποντο από τη μία, τρίποντο από την άλλη, Νομικός από τη μία, Γεωργακάς από την άλλη! Εξαιρετικός ρυθμός και εξαιρετικός Τσινιόκα ο οποίος με ένα κάρφωμα παραλίγο να... σπάσει τη μπασκέτα από νωρίς, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 13-17 για Valhalla!

Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Pressof να προσπαθεί αλλά να δυσκολεύεται να βρει σκορ, πέραν του Νομικού και του Μακαρίτη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολυφωνία και να μπαίνουν στο ημίχρονο μπροστά με 25-30.

Ο Γεωργακάς ανέλαβε ξανά τα ηνία των επιθέσεων των Valhalla, ο Κρινής έβαλε τα καλάθια και οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ. Ο Μακαρίτης ήταν πολύ καλός για Pressof, όντας ο σημαντικότερος παράγοντας για το 37-43 στο οποίο μείωσαν οι γηπεδούχοι.

Ο Παντελεάκης ήταν πολύ καλός στο τελείωμα του παιχνιδιού, έβαλε κρίσιμα καλάθια και με εκείνον οδηγό οι Valhalla έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 50-60, μετά από έναν όμορφο αγώνα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βικέντιος Τσινιόκα με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Από Pressof ξεχώρισε ο Μιχάλης Νομικός με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/28 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 6/13 βολές, 4ς ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/46 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 2/6 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 4 λάθη.

Pressof (Τσορτός): Παπαθανασίου, Τσορτός 8, Νομικός 22, Καρατζιάς 2, Μακαρίτης 8, Κρασσάς, Βρεττός 8, Παραράς 2.

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Παντελεάκης 13, Τσινιόκα 15 (13 ριμπάουντ.), Κρινής 14, Δρόσος 6, Γεωργακάς 12.

Τί μας άρεσε: Μία... καρφωματάρα του Τσινιόκα!