03/10/2019
Piranhas 19 15 19 30 - 83 -
New York Pic-Knicks 12 12 17 4 - 45 -

Δαγκώνουν τα Piranhas!

Το βράδυ της Τετάρτης 2, Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του ΟΑΚΑ τα Piranhas είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα απέναντι στους μαχητικούς όσο άντεξαν New York Pic-Knicks , αλλά με το εξαιρετικό τους τέταρτο δεκάλεπτο(30-4) με σκυλίσια άμυνα και τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο ,επικράτησαν με το ευρύ 83 – 45.

Οι Pic-Knicks μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου με Νάννο(5), Δημητρέλο και Τσαγκάρη προηγήθηκαν 5-10 των Piranhas που έβρισκαν λύσεις με τον Παλαιοδημόπουλο.Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Κανλή να καθοδηγεί και τους Μαρκόπουλο(4), Τσατσάκο(4) και Λάιο(4) να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι πήραν προβάδισμα με 19-10 , ενώ ο Κοντογιάννης με δύο βολές μείωσε σε 19 – 12.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους με Νάννο(5) ,Αθανασίου μειώνοντας στον πόντο , τα Piranhas όμως με Λάιο, Μαρκόπουλο(4)και μία βολή του Δερδενέ πήραν και πάλι μικρή διαφορά(25-18).Οι Pic-Knicks έβγαλαν αντίδραση και με 4 πόντους του Αθανασίου και καλάθι του Τσαγκάρη μείωσαν σε 25 – 24.Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου όμως βρήκε τα Πιράνχας να κλέβουν μπάλες στην άμυνα και με τρίποντο του Κανλή και καλάθια από Μαρκόπουλο, Τσατσάκο, και Τριανταφύλλη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34 – 24.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιες λύσεις με τρίποντα από Νάννο, Τσαγκάρη και δίποντο του Κοντογιάννη , οι γηπεδούχοι όμως που είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση με έναν τρομερό Γρηγορίου(9) για μπροστάρη και βοήθειες από Μαρκόπουλο, Τσατσάκο και Λάϊο άνοιξαν την διαφορά (49 – 32).Οι Pic-Knicks προσπάθησαν και πάλι να αντιδράσουν με Αθανασίου, Τσαγκάρη, Κοντογιάννη και νέο τρίποντο του Νάννου ,ενώ τα Piranhas με τέσσερις βολές από Παλαιοδημόπουλο και Λάιο διαμόρφωσαν το 53 – 41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Piranhas μετέτρεψαν το ματς σε παράσταση για ένα ρόλο.Η ομάδα του Γιάννη Βρύλη έβγαλε τρομερή ενέργεια στο παρκέ, πίεσε τρομερά στην άμυνα, έκανε 9 συνολικά κλεψίματα (Κανλής,Λάιος από 3) και πέτυχε 30 πόντους με Λάιο 7, Μαρκόπουλο(4), Κανλή, Παλαιοδημόπουλο, Αφουξενίδη, Τσατσάκο(5) και Τριανταφύλλη.Στην αντίπερα όχθη οι Pic-Knicks κουράστηκαν , έβαλαν μόνο δύο καλάθια με Δημητρέλλο και Κοντογιάννη και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 83 – 45.

Συνολικά τα Piranhas είχαν 26 – 51 δίποντα, 6 – 21 τρίποντα, 13 – 20 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Pic-Knicks είχαν 11 – 39 δίποντα, 5 – 14 τρίποντα, 8 – 23 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Piranhas (Βρύλης) : Δερδενές 1, Γρηγορίου 9 (5κλ.), Δημόπουλος, Τριανταφύλλης 5, Παλαιοδημόπουλος 9 (7ρ.) Τσατσάκος 14, Κανλής 9 (4κλ.), Λάιος 15 (3κλ.), Μαρκόπουλος 15 (3κλ.), Αφουξενίδης 6.

New York Pic-Knicks (Δημητρέλλος) :Βασιλείου , Νάνος 15, Τσέτσικας, Δημητρέλλος 4, Ακρίβος, Αθανασίου 8 (8ρ.), Τσαγκάρης 12, Κοντογιάννης 9 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ενέργεια που έβγαλαν τα Piranhas σε όλο σχεδόν το ματς.