14/01/2024
Gul’dan Warlocks 13 10 13 7 - 43 -
Black Mapa 17 18 16 14 - 65 -

Δάγκωσε το Mapa!

Mε πρωταγωνιστές τους ψηλούς τους (Γιανναράκης, Αναγνωστόπουλος), οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 13-17. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Κεχαγιά και Θειακούλη και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Καλογερόπουλο, Αρκαλή και Ηλιόπουλο, "έχτισαν" διψήφια διαφορά (23-35) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Gul'dan κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, σκόραραν κυρίως με βολές και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Black Mapa συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, να παίζει όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και με πολυφωνία στην επίθεση να διευρύνει το προβάδισμά της (36-51). Οι επιθετικές εμπνεύσεις των Κεχαγιά και Λουκίσσα ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με τους "κίτρινους" να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι και με ρεσιτάλ ευστοχίας του Γιανναράκη να φτάνουν στη νίκη με το εντυπωσιακό 43-65. Η κάκιστη εικόνα των γηπεδούχων δεν βελτιώθηκε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να μαρτυρά την πλήρη εικόνα του παιχνιδιού.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιανναράκης με double double και 20 πόντους (5/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/40 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 14/24 βολές. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/65 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Gul'dan Warlocks (Κεχαγιάς): Θειακούλης 8, Κεχαγιάς 18, Κωνσταντόπουλος 2, Λουκίσσας 6 (2), Μαμουτζής 3 (1), Πέτροβιτς 2, Ποταμίτης 4

Black Mapa (Γιανναράκης): Αναγνωστόπουλος 13, Αρκαλής 10, Γιανναράκης 20 (2), Ηλιόπουλος 8, Καλογερόπουλος 8, Παπαναστασόπουλος 2, Τόφαλος 4