10/03/2024
Δαλάι Κλάμα 16 21 11 10 - 58 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 23 13 13 8 - 57 -

Σπουδαίοι Δαλάι Κλάμα, έμειναν στην Evolution League!

Στην Evolution League θα βρίσκονται και του χρόνου οι Δαλάι Κλάμα, καθώς για την 21η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου κέρδισε τον Αρισταίο με 58-57 και κλείδωσε μαθηματικά την παραμονή, ενώ οι νησιώτες έχασαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη της κορυφής!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Αρισταίο να στηρίζεται στο μακρινό σουτ και με 8 πόντους του Παούρη, 7 του Δημητράτου, 5 του Τζίγκου και τρίποντο του Μανούρη, προηγήθηκε με 16-23. Ο Αντώνης Σωτηράκης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 3 είχαν οι Φλαμπούρης και Τζώλης.

Με τρίποντο του Γκίνη στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, οι μπλε βρέθηκαν στο +9, 17-26. Η συνέχεια του πρώτου μέρους, όμως, ανήκε στους Δαλάι Κλάμα, αφού με τους Τζώλη - Αντώνη Σωτηράκη να έχουν από 5 πόντους και τους Φλαμπούρη - Βαγγέλη Σωτηράκη να συνδράμουν από 4 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 36-30 και πήραν τελικά στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 37-36. Ο Τζίγκος με 4 πόντους ήταν αυτός που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τελικά το συγκρότημα του Δεμένεγα προσπέρασε με 48-49, χάρη σε 4 πόντους του Παούρη και 4 του Γκίνη. Ο Βαγγέλης Σωτηράκης με 5 πόντους διατήρησε την ομάδα του Μπουρελάκου σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο. Σκορ τρίτης περιόδου 48-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα έβγαλαν περισσότερο πάθος για τη νίκη και με μεγάλα σουτ των Μασσαλή, Φλαμπούρη, Αντώνη Σωτηράκη και Τζώλη, έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 58-57! Για τους μπλε στα τελευταία λεπτά του αγώνα εκτέλεσαν εύστοχα από την περιφέρεια οι Μανούρης και Τζίγκος.

Betsson MVP των Δαλάι Κλάμα ο Αντώνης Σωτηράκης με 13 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 4/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος του Αρισταίου ο Παούρης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/11 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Μπέης 6, Σωτηράκης Α. 13 (1), Σωτηράκης Β. 9 (1), Μασσαλής 5, Νικολής 2, Τζώλης 10 (1), Τσιάρας 2, Φλαμπούρης 11

Αρισταίος (Δεμένεγας): Δρόσος 2, Σέρβος, Βρεττός, Παούρης 14 (2), Γκίνης 7 (1), Δημητράτος 12 (2), Δούρος 2, Τζίγκος 9, Μανούρης 11 (3), Περδικάρης, Τούντας

Τι μας άρεσε: Η μάχη των δύο πάγκων, ανάμεσα στους Μπουρελάκο και Δεμένεγα!