08/05/2023
ΗΡΩΝ 6 10 17 10 - 43 -
Winston Wizards 19 23 9 11 - 62 -

Ιδανική πρεμιέρα για τους Wizards!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον όγδοο όμιλο της Summer Development League οι Winston Wizards, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν εύκολα τον Ήρων με 43-62 στο κλειστό του Περιστερίου.

Από πολύ νωρίς οι Winston Wizards πήραν διψήφια διαφορά ασφαλείας, καθώς με 4 τρίποντα του Καζά και ένα του Νταή, προηγήθηκαν με 6-19! Ο Καλογερόπουλος, ο Μαυροδημητράκης και ο Τσουκαλάς με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Καζά, δύο τρίποντα του Νταή, 5 πόντους του Αποστολόπουλου και 4 του Τοσουνίδη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 26 πόντων, 16-42! Δεν μπόρεσε ο Ήρων να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Παπαδόπουλου και τους 4 του Τσουκαλά.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ήρων ήταν ανώτερος και με 8 πόντους του Τσουκαλά και 4 του Καλογερόπουλου, μείωσε στους 18, 33-51. Τους "Μάγους" διατήρησαν σε θέση οδηγού με διψήφια διαφορά ασφαλείας οι Καζάς, Αποστολόπουλος, Νταής και Φράγκος. Σκορ τρίτης περιόδου 33-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι Winston Wizards έφτασαν εύκολα στη νίκη με 43-62, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Νταή, Καζά, Φράγκου και Αποστολόπουλου. Για τον Ήρων στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν Παπαδόπουλος, Τσουκαλάς, Μαυροδημητράκης και Νικολάου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 17/76 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήραν 70 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/13 βολές, 12/45 δίποντα και 10/37 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος για τον Ήρων ο Τσουκαλάς με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/13 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson mvp για τους Winston Wizards ο Καζάς με 27 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 3/11 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Ήρων (Τσουκαλάς): Καλογερόπουλος 6, Μαυροδημητράκης 8, Μπάρλας, Νικολάου 3, Παπαδόπουλος 7, Τσουκαλάς 19 (2)

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 11 (1), Καζάς 27 (5), Νταής 13 (3}, Τοσουνίδης 4, Τσίκης 2, Φράγκος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!