07/06/2023
Basketόσαυροι 9 15 16 14 - 54 -
Never Again 23 19 25 9 - 76 -

Δίκαιη επικράτηση για τους Never Again!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Never Again και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Συρόπουλου και του Σαχινίδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Basketόσαυροι παρά τις προσπάθειες του Στράντζαλη και του Χοπτερίδη δεν μπόρεσαν να βρούν με συνέπεια λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 9-23.

Οι Basketόσαυροι ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Τσιγαρίδα να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Never Again συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τα μεγάλα καλάθια του Χαρισόπουλου και του Λουκοβίτη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 24-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Never Again μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και με τον Φραντζή, τον Τσόρλαλη και τον Σαχινίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να μεγαλώσουν και άλλο την διαφορά. Οι Basketοσαυροι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Χατζηιωάννη και τον Στράντζαλη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο στο 40-67.

Στην τέταρτη περίοδο οι Basketόσαυροι εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση με τον Στράντζαλη και τον Τσιγαρίδα, όμως οι Never Again έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 54-76.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Σαχινίδης με 20 πόντους, 18 ριμπάουντ και 10 ασσίστ.

Για τους Basketόσαυρους ξεχώρισε ο Ιωάννης Τσιγαρίδας με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Basketόσαυροι: Χοπτερίδης 6, Στράντζαλης 23(1), Τσεπνίδης, Πρεβενάς, Ποζίνης, Τσιγαρίδας 13(1), Δημητριάδης, Κετενίδης 3(1), Χατζηιωάννης 9.

Never Again: Φραντζής 10, Συρόπουλος 14, Σπαθής, Τσόρλαλης 5, Σαχινίδης 20(4), Χαρισόπουλος 19(2), Λουκοβίτης 8(1).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Γιώργου Σαχινίδη.