17/05/2023
Leathal Pistols 27 16 13 17 - 73 -
Jackals 8 19 15 22 - 64 -

Δύσκολη νίκη για τους Pistols!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Pistols και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Μιχέλη και του Οικονόμου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Jackals βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τάσκα και τον Πάκα, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 27-8.

Ανέβασαν στροφές οι Jackals στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν την διαφορά με τον Τζόκα, τον Φιλιππίδη και τον Καραμανώλη να βρίσκουν ρυθμό. Οι Pistols βρήκαν απαντήσεις σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Πρωτογερόπουλο και τον Αντωνίου να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 43-27.

Η αντεπίθεση των Jackals συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο με τον Λιάτσικο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Pistols κράτησαν το προβάδισμα με τον Μιχέλη και τον Τάλλη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 56-42.

Οι Jackals μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα στην τέταρτη περίοδο. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και στην επίθεση ο Λιάτσικος, ο Τζόκας και ο Ζωγράφος πέτυχαν το ένα κρίσημο καλάθι μετά το άλλο φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Κάπου εκεί όμως οι Pistols ανέβασαν στροφές και με ένα μικρό σερί κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 73-64.

MVP ρου παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θεμιστοκλής Μιχέλης με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Για τους Jackals ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος με 23 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Pistols: Μιχέλης 25(1), Τάλλης 4, Καραγκιαούρης, Πρωτογερόπουλος 12(1), Αγτζίδης 2, Ρωσσίδης, Αντωνίου 13(1), Οικονόμου 8(1), Δανατζής 4(1), Καλλίας 5(1).

Jackals: Πάκας 6, Καραμανώλης 2, Τάσκας 13(1), Τζόκας 9(3), Λιάτσικος 23, Φιλιππίδης 4, Κατσουπάκης 2, Ζωγράφος 5(1), Τσίπας, Βούλγαρης.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Jackals.