60
86ers 12 14 14 20 - 60 -
Los Ampeles Clowns 18 21 8 7 - 54 -

Δύσκολη νίκη για τους 86ers!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Los Ampeles Clowns και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ νωρίς στο παιχνίδι μετά από ένα σερί που έκανε ο Αργυρίου και ο Μπίκης. Οι 86ers απάντησαν γρήγορα και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Αρικά, του Συμεωνίδη και του Γραμματίκα διαμορφώνοντας το 12-18.

Οι Los Ampeles Clowns ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τον Πολύχρους και τον Σαββαίδη να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι 86ers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Μισαηλίδη να βρίσκει ρυθμό, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι έκλεισαν τον πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 26-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι 86ers ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με τον Αρικά και τον Μισαηλίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Los Ampeles Clowns έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιου και διατήρησαν το προβάδισμά τους με τα μεγάλα καλάθια του Καραμπίδη και του Καραγιάννη διαμορφώνοντας το 40-47.

Η αντεπίθεση των 86ers συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Μισαηλίδη και τον Αρικά να κάνουν μεγάλη εμφάνιση και κάνοντας ένα μικρό σερί στην επίθεση, έκαναν την ανατροπή για την ομάδα τους. Οι Los Ampeles Clowns παρά τις προσπάθειες του Μπίκη και του Πολύχρους δυσκολεύτηκαν να βρούν με συνέπεια λύσεις στην επίθεση και έτσι γνώρισαν δίκαι την ήττα με το τελικό 60-54.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Βασίλης Αρικάς με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Για τους Los Ampeles Clowns ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μπίκη με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

86ers: Καλιάτσος 1, Γραμματίκας 4, Συμεωνίδης 4, Μουτσέλης, Καραγιάννης 2, Αρικάς 21(1), Φραγγής 2, Μακουλίδης 2, Τσουκαλάς 1, Μισαηλίδης 21(2).

Los Ampeles Clowns: Αργυρίου 6(1), Μπίκης 12(4), Σαββαίδης 7(1), Καραμπίδης 6(1), Πατσίκας, Πολύχρους 15(1), Καραγιάννης 8(2).

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση διαρκείας των 86ers.