28/06/2020
Deflections 24 9 19 16 - 68 -
Lobsters BC 9 12 7 17 - 45 -

De De De Deflections!

Ντέρμπι στα χαρτιά απεδείχθη ότι ήταν το ματς ανάμεσα σε Deflections και Lobsters, καθώς οι οράνιε επικράτησαν άνετα με 68-45 και πήραν πανηγυρικά το εισιτήριο για την Development League από τον έβδομο όμιλο της D2-League και θα διεκδικήσουν απέναντι στους Kourkoutes το εισιτήριο για το Final Four!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Deflections στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Οικονομάκου, δύο τρίποντα του Νικολαΐδη, 4 πόντους του Κατσαρού και 4 του Μαζιώτη, προηγήθηκαν με 18-0, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +15, 24-9. Η τριπλέτα Γεωργίου, Τρικαλιώτη και Τρέντσιου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 3 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Lobsters κατάφεραν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων και με 4 πόντους του Χατζίδη, 3 του Τρέντσιου και τριποντάκι του Σαλονικίδη παρέμειναν ορθιοι. Με ικανοποιητικό προβάδισμα 12 πόντων, 33-21, πήγαν εν τέλει στα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι, με τους Νικολαΐδη (3π), Σκανδάλη, Μαζιώτη και Καμπά να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χειράκη πάτησε εκ νέου γκάζι και με τους Οικονομάκο (5π), Νικολαΐδη (5π) και Καμπά (4π) να πετούν φωτιές, κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη, αφού η διαφορά έφτασε τους 24, 52-28. Λίγα πράγματα από τους Αστακούς και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Σαλονικίδη και Γεωργίου να ξεχωρίζουν με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 52-28!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Deflections να φτάνουν στην άνετη νίκη με 68-45, μετά από 5 πόντους του Σκανδάλη, 3 του Μενδρινού και τρίποντο του Παπακωνσταντίνου. Για τους Lobsters στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Σαλονικίδης (8π), Μπενιουδάκης (3π), Ραχμάν, Καπατσώρης και Μπάρλας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/20 βολές, 18/48 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά , οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/8 βολές, 10/34 δίποντα και 7/35 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Deflections ο Νικολαΐδης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 2/4 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Lobsters ο Καπατσώρης με 2 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 5, Σταυρόπουλος Αγ. 2, Σταυρόπουλος Αν. 3, Σκανδάλης 7 (1), Μενδρινός 4, Οικονομάκος 13 (1), Παπακωνσταντίνου 4 (1), Νικολαΐδης 16 (3), Μαζιώτης 8, Καμπάς 6 (1)

Lobsters (Ραχμάν): Σαλονικίδης 15 (3), Μπενιουδάκης 3 (1), Καπατσώρης 2, Χατζίδης 4, Γεωργίου 6 (2), Τρέντσιος 6, Μπάρλας 4, Τρικαλιώτης 3 (1), Ραχμάν 2

Τι μας άρεσε: Το «τρελό» start των Deflections, δείχνοντας πόσο ήθελαν τη νίκη, αλλά και με πειστική εμφάνιση!