03/01/2023
RBD Ball Boys 6 6 17 12 - 41 -
Flint Tropics 7 16 11 21 - 53 -

Déjà vu για Flint Tropics και Ball Boys!

Το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena οι ουραγοί Ball Boys (0-9) υποδέχθηκαν τους Flint Tropics (3-5) για την 10η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Rebound League. Όπως και στον πρώτο γύρο (45-33) έτσι και τώρα η ομάδα του Γκατζηρούλη επικράτησε ξανά με διαφορά 12 πόντων (41-53) φτάνοντας τις 5 νίκες συνολικά. Αποδεκατισμένοι εμφανίστηκαν οι Ball Boys που δεν είχαν λύσεις από τον πάγκο και βασίστηκαν σχεδόν αποκλειστικά στον Τσάγκα (26π., 18ρ.). Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Νευρικό ξεκίνημα για αμφότερες τις ομάδες που σκόραραν με το σταγονόμετρο στα πρώτα λεπτά. Πέτρου (2π.), Τσάγκας (2π.) και Τσιούνης (2π.) σημείωσαν τους πρώτους πόντους για τους Ball Boys, ενώ οι Tropics απάντησαν με Γκατζηρούλη (2π.), Τζανετή (2π.) και Τσέκερη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Flint Tropics ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι, παραμένοντας αποτελεσματικοί στην άμυνα και όντας βελτιωμένοι επιθετικά. Τσέκερης (6π.), Αρχέλαος (4π.), Ευθυμιόπουλος (2π.), Τζαμτζής (2π.) και Τζανετής (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των μετέπειτα νικητών, ενώ οι Τσιούνης (4π.) και Πέτρου (2π.) σκόραραν τους λιγοστούς πόντους των Ball Boys. Σκορ ημιχρόνου, 12-23.

Μετά την ανάπαυλα, οι Ball Boys μεταμορφώθηκαν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να επιστρέψουν, βρίσκοντας λύσεις κυρίως με το επιθετικό κρεσέντο του Τσάγκα (15π.). Οι Tropics παρότι είχαν κάποια κενά διαστήματα, κατάφεραν δια χειρός Τσέκερη (4π.) και Τζανετή (2π.) να διατηρήσουν το προβάδισμα στην κατοχή τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Flint Tropics δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Ball Boys. Επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 12-21 και με πρωταγωνιστές τους Αρχέλαο (6π.), Γράσσο (4π.) και Τζανετή (4π.), οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν χωρίς προβλήματα την κατάσταση και έφτασαν δίκαια στη νίκη. Μία ακόμα ήττα για τους Ball Boys που λύγισαν στο φινάλε, παρά την προσπάθεια των Τσάγκα (9π.) και Πέτρου (3π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Ball Boys είχαν 10/38 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Flint Tropics είχαν 25/70 δίποντα, 0/8 τρίποντα και 3/12 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Τζανετής με 14 πόντους, έχοντας 7/14 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 22 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τσάγκας με 26 πόντους και double-double, έχοντας 4/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Ball Boys (Τσάγκας) : Καραμπάσης 2, Μιχαλόπουλος, Πέτρου 7 (1), Τσάγκας 26 (3) Τσιούνης 6.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης) : Αρχέλαος 10, Γκατζηρούλης 3, Γράσσος 4, Ευθυμιόπουλος 5, Τζαμτζής 5, Τζανετής 14, Τσέκερης 12.

Τι μας άρεσε : Η αντίδραση των Ball Boys μετά το ημίχρονο.