64
Ano Liosia BC 6 10 13 20 - 49 -
Aces 16 20 13 15 - 64 -

Δε χάνουν με το γούρι τους στο παρκέ οι Aces!

Σε ένα ματς που ήλεγχαν από την αρχή, οι Aces έκαναν τη δεύτερη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της Development 1, επικρατώντας με σχετική άνεση με 49-64 τον μόλις 6 παικτών από τα Άνω Λιόσια. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Oι Aces ξεκίνησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού, και με δύο πόντους του Κοντακιώτη και του Μπατζάκα, έστειλαν τη διαφορά στο 2-9, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Πετρόπουλος σκόραρε για τους κίτρινους, οι οποίοι όμως δυσκολεύτηκαν επιθετικά και δεν κατάφεραν να ελέγξουν τα ριμπάουντ κάτω από τη ρακέτα τους. Σκορ δεκαλέπτου 6-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Λιοσιώτες πήραν μπρος και με πέντε πόντους του Βαρβαρίδη και δύο του Ψύρου φάνηκαν αποτελεσματικότεροι επιθετικά. Στην αντίπερα όχθη, οι Aces με τρίποντα από τον Περάκη και τον Μουστάκατο διατήρησαν τη διαφορά που είχαν χτίσει. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου να γράφει 16-30!

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι και για τις δύο ομάδες. Με τον Βαρβαβαρίδη (4π.) να βρίσκει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους κίτρινους και Μπατζάκα και το Κοντακιώτη (4π. έκαστος) για τους Aces, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν σε γενικές γραμμές στο προβάδισμα τους και με ένα εύστοχο αναποδo layup του Ευμορφόπουλου στο τέλος του δεκαλέπτου, το σκορ «κλείδωσε» στο 29-49.

Απόντες παρέμειναν για τα δύο λεπτά πρώτα του τελευταίου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο σε αυτό το διάστημα. Ο Βαρβαρίδης οδήγησε με οχτω πόντους τους Λιοσιώτες, ενώ από την άλλη ο Τσιώτρας πήρε για τα καλά μπρος και με 9 προσωπικούς του πόντους, οι Aces έφυγαν τελικά από το Περιστέρι με το δεύτερο ροζ φύλλο για φέτος με σκορ 49-64!

Betsson MVP για τους Aces αναδείχτηκε ο Μπατζάκας με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Πετρόπουλος 7 (6ριμπ.), Βαρβαρίδης 23, Ζαντιώτης 3, Ρουχωτάς 2, Μπιρπανάγος 7, Φύρος 7

Aces (Κοντακιώτης): Αργυρόπουλος 6, Ευμορφόπουλος 2, Κοζανίδης 4, Κοντακιώτης Ν. 4, Κοντακιώτης Γ. 7 (9ριμπ.), Μουστακάτος 10, Μπατζάκας 16, Περράκης 9, Τσιότρας 7.

Τι μας άρεσε: Η πληρότητα και η διάθεση των Aces!